Święto plonów w Brzezinie. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Skarbimierz z Kopanie

0

Mieszkańcy gminy Skarbimierz już 1. września podsumowali okres żniw. Gminne święto plonów odbyło się w sobotę w Brzezinie. W jego programie znalazło się wiele atrakcji, w tym: koncerty, konkursy oraz atrakcje dla dzieci.


Obchody rozpoczęły się od polowej Mszy Świętej. Nabożeństwu towarzyszyła oprawa muzyczna Chóru Cantate Domino ze Skarbimierza oraz Ozi Brass Orkiestra. Po powitaniu wszystkich gości rozpoczęła się ceremonia dożynkowa przekazania tradycyjnego chleba dożynkowego wójtowi Andrzejowi Pulitowi przez starostów dożynek. Wójt podziękował wszystkim rolnikom i mieszkańcom gminy za wysiłek i ciężką pracę przy zbiorach.

Po ocenie koron dożynkowych, komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce dla korony z miejscowości Kopanie. Kolejne miejsca przypadły odpowiednio Kruszynie oraz Zwanowicom. Wyróżnienie specjalne otrzymali gospodarze tegorocznego święta plonów w gminie Skarbimierz, czyli sołectwo Brzezina. Pozostałe miejscowości biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania za udział oraz wyróżnienia.

Stawiamy na tradycję w wykonaniu korony dożynkowej. Między drugim i trzecim miejscem różnice były naprawdę niewielkie, to drobne szczegóły. Duży wpływ na końcowy wynik miała wielkość wykonanej korony. Ciężko jest porównywać małą koronę z wysoką na dwa metry, mimo zachowania staranności w tradycyjnym wykonaniu. Mimo suszy, dominowały korony kłosowe z elementami ziarenek. Od kilku lat możemy zauważyć, że króluje tutaj tradycyjne wykonanie., które jest coraz bardziej widoczne. Pojawiły się również elementy z kwiatów z kwiaciarni, zamiast polnych czy ogrodowych. Publiczność ocenia na ogół wizualne wykonanie korony – wyjaśnia Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, członek komisji.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć folkloru, muzyki, koncertów i humoru. Pod sceną pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Opole, Ozi Brass Orkiestra, koncerty dzieci z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, koncert kabaretu Re-Aktywacja, Mr&Mrs, koncert zespołu Dance Express. Na koniec odbyła się dyskoteka z Radiem Park.

Organizatorami Dożynek Gminnych 2018 była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Urząd Gminy Skarbimierz oraz Rada Sołecka Brzeziny.