Święto plonów w Lipkach. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Skarbimierz z Łukowic Brzeskich

0

Mieszkańcy gminy Skarbimierz już 24.08 podsumowali okres żniw. Gminne święto plonów odbyło się w sobotę w Lipkach. W jego programie znalazło się wiele atrakcji, w tym: koncerty, konkursy oraz atrakcje dla dzieci. Dla mieszkańców Lipek było to szczególne wydarzenie. Ich miejscowość odwiedzili bowiem mieszkańcy Męciny z powiatu limanowskiego w Małopolsce, skąd pochodzą przodkowie większości mieszkańców Lipek, którzy osiedlili się tutaj po 1945 roku.


Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwu towarzyszyła oprawa muzyczna orkiestry dętej z Domaniowa, chóru Cantate Domino oraz zespołu „Spod Kicek” z Mordarki. Po powitaniu wszystkich gości rozpoczęła się ceremonia dożynkowa przekazania tradycyjnego chleba dożynkowego wójtowi Andrzejowi Pulitowi przez starostów dożynek. Wójt podziękował wszystkim rolnikom i mieszkańcom gminy za wysiłek i ciężką pracę przy zbiorach. 

Po ocenie koron dożynkowych, komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce dla korony z miejscowości Łukowice Brzeskich Kolejne miejsca przypadły miejscowościom Zielęcice oraz Prędocin. Wyróżnienie specjalne otrzymał wieniec z Męciny, gości z Małopolski. W kategorii plastycznej najlepsze były Lipki. 

Sięgamy do czerwca 1945 roku. Już wówczas do Lipek przybyły pierwsze osoby z Męciny, aby zobaczyć gospodarstwa które mieli by przejąć. Przyjeżdżali tutaj narzeczeni, przykładem są moi rodzice. Po wojnie osadziło się tutaj około 44 rodzin z Męciny, później pojawili się Kresowiacy. Wszyscy zastali tutaj jeszcze autochtonów. Dla mieszkańców Męciny, osiedlenie się tutaj było dużym szokiem cywilizacyjnym w porównaniu do biedy galicyjskiej. Elektryczność w Lipkach była już od 1913 r., natomiast w Męcinie pojawiła się w 1953 r., szokiem były też murowane domy. Zdajemy sobie sprawę, że lata mijają, że są już ostatni świadkowie osadnictwa. Dzisiaj Lipki są przykładem dynamicznego rozwoju – wyjaśnia wójt Skarbimierza Andrzej Pulit.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć folkloru, muzyki, koncertów i humoru. Pod sceną oprócz orkiestry dętej z Domaniowa i  zespołu „Spod Kicek” z Mordarki pojawiły się dzieci i młodzież z zespołów artystycznych z GBP w Skarbimierzu, Zespół Fermata i zespół MR&MRS. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof K.A.S.A. Kasowski z zespołem, a na koniec na przybyłych do Lipek czekała zabawa pod chmurką z zespołem BIG FAN.

Organizatorami Dożynek Gminnych 2019 była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Urząd Gminy Skarbimierz oraz Rada Sołecka Lipek.