Przeraźliwy hałas i charakterystyczny zapach gazu w Skarbimierzu. Spokojnie – to nie rozszczelnienie gazociągu

0
fot. zdjęcie poglądowe / gaz-system.pl

Dziś rano (29.06), mieszkańców Skarbimierza i Zielęcic wystraszyła niecodzienna sytuacja. Najpierw usłyszeli przeraźliwy hałas, później zobaczyli unoszącą się „chmurę jakiejś substancji”, a później poczuli woń gazu. Zaniepokojeni powiadomili strażaków, bo wszystko wskazywało na rozszczelnienie pobliskiego gazociągu. Na szczęście do niczego takiego nie doszło.


Od rana do naszej redakcji zaczęły docierać sygnały, że w Skarbimierzu dzieje się coś niepokojącego. Na miejsce zadysponowano 4 zastępy strażaków, jednak mł. asp. Marek Zagórski z PSP w Brzegu wyjaśnił nam, że na gazociągu są prowadzone prace remontowe i alarm uznano jako fałszywy, oczywiście w dobrej wierze.

Telefony mieszkańców nie ustępowały, bo z takim zjawiskiem nigdy wcześniej się nie spotkali:

– Czy państwo wiecie co dzisiaj wydarzyło się w Skarbimierzu? Nigdzie nie ma żadnej informacji, a to była niebezpieczna sytuacja. Przeraźliwy hałas i wielki słup gazu. Dlaczego nic o tym nie piszecie? – zapytała naszą redakcję jedna z zaniepokojonych mieszkanek Skarbimierza-Osiedle.

O to, co się wydarzyło zapytaliśmy rzecznika prasowego firmy Gaz-System. Okazuje się, że upust gazu był kontrolowany, a prace zostały przeprowadzone pod nadzorem wyspecjalizowanej ekipy pracowników.

– Na gazociągu GAZ-SYSTEM o średnicy DN 350 relacji Brzeg Opolski – Ołtaszyn w rejonie miejscowości Zielęcice i Skarbimierz (przy odgałęzieniu drogi 94 i 39) były prowadzone czynności związane z przygotowaniem do remontu odcinka tego gazociągu, wymagające upustu gazu. Wszystkie działania prowadzone były w sposób planowy i pod stałym nadzorem służb eksploatacyjnych. Upust gazu może wiązać się ze znacznym chwilowym hałasem oraz specyficznym zapachem tetrahydrotiofenu, czyli substancji stosowanej do nawonienia gazu ziemnego. W dniu dzisiejszym tj. 29 czerwca br. prace związane z upustem zostały zakończone. Służby techniczne Oddziału GAZ-SYSTEM z Wrocławia przystąpią w najbliższych dniach do prac remontowych – wyjaśnia Iwona Domaniak, rzecznik prasowy Gaz-System.

Dodajmy, że zakończenie prac i uruchomienie remontowanego gazociągu zaplanowano na piątek (3. lipca). Ta czynność także będzie wiązać się z odpowietrzeniem gazociągu, co również może spowodować krótkotrwały hałas słyszalny w najbliższej okolicy.