Wójt Pulit kupił samochód z naruszeniem prawa zamówień publicznych i naruszył dyscyplinę finansów publicznych. Zawnioskowano o karę… upomnienia

1
Auto DS7 Crossback zakupione przez Gminę Skarbimierz kosztowało podatników 257 000,00 złotych. Jest jednym z najdroższych samochodów w Polsce nabytych przez samorząd.
Reklama

Nie milkną echa kontrowersyjnego zakupu pojazdu, za który zapłacono ponad ćwierć miliona złotych z budżetu Gminy Skarbimierz. Chodzi o samochód z napędem hybrydowym (nie elektrycznym), jaki zażyczył sobie wójt Andrzej Pulit. Po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych stwierdzono, że doszło do naruszenia kilku artykułów ustawy prawo zamówień publicznych, a sprawa została skierowana do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Opolu. Po kilkunastu miesiącach postępowań i kontroli obu instytucji, których zadaniem jest strzec interesu finansów publicznych, zawnioskowano o ukaranie wójta – karą upomnienia.


Przypomnijmy, że Gmina Skarbimierz nabyła jeden z najdroższych pojazdów w Polsce zakupiony przez samorząd za publiczne pieniądze. Kontrowersje wzbudzała nie tylko kwota ponad ćwierć miliona złotych (257 000,00 zł), ale także to, że zgodnie z przyjętą uchwałą wójt był upoważniony do zakupu pojazdu elektrycznego, a ostatecznie kupił hybrydę. Pod lupę Urzędu Zamówień Publicznych trafił jednak inny wątek tej sprawy, a mianowicie sposób przeprowadzonego przetargu, jego unieważnienie, a następnie zakup z wolnej ręki, przez co naruszona została zasada uczciwej konkurencji.

  • „Prezes Urzędu Zamówień Publicznych stwierdza naruszenie przez Zamawiającego (Gminę Skarbimierz – przyp. red.) przepisu art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy PZP20041 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy Pzp2004 oraz w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy Pzp2004, poprzez nieuprawnione udzielenie przedmiotowego zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, gdy nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie tego trybu, czym Zamawiający naruszył zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasadę prymatu trybów przetargowych” – czytamy w protokole przeprowadzonej kontroli przez Urząd Zamówień Publicznych.

Następnie prezes UZP zawiadomił Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Opolu o naruszeniu przez wójta Andrzeja Pulita dyscypliny finansów publicznych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „10 stycznia 2022 r. rzecznik dyscypliny finansów publicznych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych, które zostało zakończone dnia 10 lutego 2022 r. skierowaniem do Przewodniczącego Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Opolu wniosku o ukaranie Pana Andrzeja Pulita, Wójta Gminy Skarbimierz. Obecnie sprawa jest zawisła przed komisją orzekającą” – informuje naszą redakcję Beata Zalewska, z-ca rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Opolu.

Katalog kar za takie naruszenie określa art. 31 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i stanowi: 1) upomnienie; 2) naganę; 3) karę pieniężną; 4) zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

W przypadku naruszenia przez Andrzeja Pulita, Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych w Opolu zawnioskował o najniższy wymiar kary, czyli upomnienie.

  • „Rzecznik wystąpił o wymierzeniu Obwinionemu kary upomnienia. Komisja orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie jest związana wnioskiem rzecznika w zakresie kary” – informuje Beata Zalewska.

Co ciekawe, karę upomnienia można wymierzyć w przypadku, gdy stopień szkodliwości naruszenia dyscypliny finansów publicznych nie jest znaczny, a przecież tu chodzi o przetarg za ponad ćwierć miliona złotych. Ponadto kontrola Urzędu Zamówień Publicznych wykazała, że w tym przypadku naruszono zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasadę prymatu trybów przetargowych.

Andrzej Pulit od początku nie krył swoich zamiarów i mówił, że chce samochód, jakim porusza się prezydent Francji. W pierwszej specyfikacji przetargowej określono wymagania jakie pojazd powinien spełniać, a było to m.in.: łączna moc powyżej 290 KM, przyśpieszenie poniżej 7s/100 km/h, system NIGHT VISION, szyby przednie o zwiększonej izolacji akustycznej, kamera 360º, panoramiczny dach, czy nagłośnienie klasy premium. Nigdzie natomiast nie podano informacji, że ma to być pojazd elektryczny, a do takiego zakupu upoważniała wójta uchwała rady Gminy Skarbimierz.

Do sprawy będziemy wracać.

Reklama