Jak uchronić się przed grypą? – Przedstawienie teatralne w PP w Brzezinie

0

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Choroby te mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt przypada właśnie teraz –  między styczniem a marcem.


Należy pamiętać, iż grypa przenosi się z osoby na osobę bardzo łatwo np.: drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Jak się przed nią uchronić? Jak przekazać tę wiedzę dzieciom? Doskonały sposób na to zaproponowała swoim wychowankom pani Małgorzata Chromik –  wychowawca grupy przedszkolnej z Brzeziny. Zaprosiła bowiem do przedszkola grupę artystów z Teatru „Kropa” z niezwykłym repertuarem: „Wielka heca na Lodowej planecie”, pamiętając, iż  kontakt dziecka z teatrem daje mu możliwość przeżycia niesamowitych emocji, o wiele większych niż podczas oglądania bajki przed telewizorem, a przede wszystkim takie spotkanie uczy, a wiedza pozostaje w głowach najmłodszych przez długi czas.

Dzieci podczas spektaklu przeniosły się do niezwykłej krainy, gdzie znany i lubiany przez naszych przedszkolaków profesor Tutka  musiał zmierzyć się z niezwykle groźnym Zarazem Grypkiem. W krainie Lodowej nikt do tej pory nie chorował, ponieważ zarazek Grypek był zamknięty w słoiku, ale  pewnego razu Gburek dla hecy  beztrosko wypuścił zarazka i mieszkańcy zamieszkujący planetę zaczęli chorować. Grypa bardzo szybko się rozprzestrzeniała. Na szczęście  mieszkańców uratował profesor Tutka, który zawsze nosił szalik, czapkę, ubierał się na cebulkę,  jadł owoce i warzywa, mył bardzo często ręce, miał znakomity humor  i tego nauczał wszystkich. Wspólnie z dziećmi pokonał zarazka Grypka, bojowym okrzykiem: „Hip, hip hura,  woda z mydłem radę da. Hip, hip hura witamina radę da. Hip, hip hura ciepły szalik radę da”. Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu, pomagając bohaterom w złapaniu przebiegłego Zarazka Grypka. I najważniejsze,  każde dziecko zrozumiało, w jaki sposób ma dbać o swoje zdrowie i jak ustrzec się przed grypą.

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej według profesora Tutki zaleca:
1.    Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
2.    Regularne mycie rąk. Częste mycie rąk wodą i mydłem.
3.    Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
4.    W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem – unikanie tłumu i masowych zgromadzeń.
5.    Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem
6 . Dbanie o urozmaicona dietę. Codzienne spożywanie warzyw i owoców.
7. Ubierania się zgodnie z porą roku – najlepiej na cebulkę.

Przedszkolakom z Brzeziny grypa już nie straszna. Życzymy wszystkim dużo, dużo zdrowia i uśmiechu każdego dnia.

Tekst: Joanna Sowierszenko
Foto: Joanna Łukawska