Świątecznie w Gminie Skarbimierz

0

Początkiem grudnia w wielu miejscowościach w Gminie Skarbimierz rozbłysły w zagrodach świąteczne choinki. Dwie największe: w Skarbimierzu – Osiedle na rondzie, którą rozświetlano uroczyście wraz z cała iluminacja świąteczną przygotowana przez Przewodniczącego i Radę Osiedla Skarbimierz oraz przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Skarbimierzu przed siedzibą biura biblioteki w Żłobiźnie.


W Żłobiźnie także, w dniu 17 grudnia mieszkańcy tej miejscowości mieli możliwość uczestniczyć w spektaklu „Z kolędą”, przygotowanym przez zespoły wokalne GBP Skarbimierz, w reżyserii p. Aleksandry Ofmańskiej Kowalczyk. Na scenie, przy pięknej scenografii, śpiewając polskie kolędy i pieśni świąteczne, wystąpiło 40 wykonawców, dzieci i młodzieży ćwiczących w czterech zespołach wokalnych w GBP. Współorganizatorem spektaklu były panie i panowie ze Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny, które przygotowały dla wszystkich uczestników koncertu wieczerzę wigilijną. W tym samym dniu odbyła się także wigilia sołecka w Lipkach. Organizatorem tradycyjnego już w Lipkach przedsięwzięcia był sołtys Zdzisław Uryga wraz z Radą Sołecka Lipek, panie ze Stowarzyszenia „Lipowa Osada” oraz miejscowa filia szkoły podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały piękny spektakl jasełkowy, który wszystkim się bardzo podobał a wszyscy po złożeniu sobie życzeń, raczyli się wigilijnymi pysznościami. Wigilijny akcent ze składaniem świątecznych życzeń miał miejsce także w trakcie obrad Sesji Rady Gminy Skarbimierz w dniu 18 grudnia br. Kilka kolęd na sesji zaśpiewały dzieci z zespołów wokalnych biblioteki a radni i sołtysi dołączyli do wspólnego śpiewania.
W sobotę 19 grudnia odbyła się wigilia sołecka w Łukowicach Brzeskich. Sołtys Adam Majdaniuk, Rada Sołecka Łukowic i dzieci i nauczyciele z filii szkoły podstawowej GZS Skarbimierz zaprosili mieszkańców wioski na spektakl jasełkowy, w którym uczestniczyły prawie wszystkie dzieci z Łukowic i Bierzowa. Piękne stroje ,scenografia i zaangażowanie dzieci przyniosły wszystkim uczestnikom spotkania wiele wzruszeń. Po występach dzieci piękne kolędy śpiewał jeszcze zespół „Inwencja” z Klubu Wojskowego w Brzegu. Wszyscy składali sobie życzenia, było bardzo wzruszająco.
Ostatni spektakl Jasełek odbył się w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu w dniu 22 grudnia 2015r. Jasełka przygotowały dzieci szkolne i nauczyciele. W pięknej świątecznej scenografii, w pięknych kolorowych strojach dzieci wzruszająco przedstawiły narodzenie Jezusa Chrystusa w szopce w Betlejem. I tutaj rodzice dzieci ze wzruszeniem spoglądali na swe pociechy.

Andrzej Sowa