71. ROCZNICA WYZWOLENIA OBOZU BRIEG – PAMPITZ

0

22 kwietnia 2016r. przy obelisku, upamiętniającym ofiary obozu w Pępicach odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem władz samorządowych, wojska z zastępcą dowódcy  1 pułku saperów w Brzegu – płk Zbigniewem Jarząbkiem, księży, kombatantów, nauczycieli i młodzieży.


W okolicznościowych wystąpieniach wicestarosty powiatu brzeskiego Jana Golonki oraz Marty Zając wicedyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle padło wiele słów o ofiarach morderczej pracy w obozie w latach 1939-1945, o konieczności pamiętania o bohaterach tamtych strasznych czasów, o wolności i patriotyzmie.                     W podobnym tonie modlitwę za duszę zamęczonych w obozie i tych co przeżyli tę katorgę wygłosił ks. dziekan Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle.

Po wystąpieniach okolicznościowy apel pamięci odczytał mjr Błażej Lenart, kompania honorowa   1 brzeskiego pułku saperów oddała salwę honorową. Pod pomnikiem, przy dźwiękach werbli, złożono wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze. Uroczystość zakończył sygnał „ Śpij kolego”. Pięknie wyglądały szkolne poczty sztandarowe oraz, reprezentująca poszczególne klasy, młodzież z GZS Skarbimierz.

W krótkiej części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle i chór „Cantate Domino” ze Skarbimierza. Na zakończenie, w imieniu wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita, zaproszono uczestników uroczystości na wojskową grochówkę i gorącą herbatę i kawę, którą przygotowała p. Joanna Janocha ze Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny. Przy grochówce był czas na wspomnienia kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK oraz płk dr. Jana Majewskiego z Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich.

Organizatorem uroczystości był Gminny Zespół Szkół ze Skarbimierza- Osiedla, 1 brzeski pułk saperów, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu.

                                                                         Andrzej Sowa