Gmina Skarbimierz pełna atrakcji

0

W ostatni weekend mieszkańcy Gminy Skarbimierz zdecydowanie nie mogli narzekać na brak atrakcji.

W piątek (20 czerwca) odbyła się piąta edycja „Nocy Kościołów”. Impreza organizowana przez wrocławskie Radio Rodzina zdobywa coraz większą popularność i każdego roku angażują się w nią kolejne parafie. Podczas tej edycji swoje wrota otwarły szeroko dwie świątynie z terenu Gminy Skarbimierz: Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle oraz Kościół pw. Św. Jakuba w Małujowicach.
W pierwszym z nich uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni religijnych, które wykonał chór Cantate Domino – działający przy parafii już od ponad piętnastu lat. Ponadto przygotowano koncert organowy młodego artysty Szymona Dobrzańskiego, który zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i innych wielkich kompozytorów.
W małujowickim kościele spotkali się zaś miłośnicy historii i architektury. Budowla, która w ubiegłym roku otrzymała od magazynu „National Geografic Traveler” prestiżowy tytuł jednego z „7 Nowych Cudów Polski” przyciągnęła nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale również ludzi spoza terenu gminy, a nawet powiatu. Organizatorzy umożliwili im podziwianie pięknych fresków kościoła oraz tych zabytków, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Swoją wiedzą dotyczącą historii dzielił się z uczestnikami „Nocy Kościołów” znany brzeski przewodnik Tadeusz Jurek.

Dzień później w Skarbimierzu-Osiedle tłumy ludzi bawiły się na festynie z okazji Powitania Lata, przygotowywanym tradycyjnie w przedostatnią sobotę czerwca przez Radę Osiedla Skarbimierz oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu-Osiedle.
Na uczestników festynu czekała cała gama atrakcji: kajaki i łodzie na basenie, strzelnica paintballowa, dmuchane zamki, samochody terenowe członków Stowarzyszenia Brzeg 4×4 oraz edukacyjne spotkanie ze strażakami z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, którzy demonstrowali możliwości wozu bojowego.
Uczestnicy imprezy mieli ponadto okazję oglądnąć (przygotowany przez instruktorki Aleksandrę Ofmańską-Kowalczyk i Magdę Zamorokę) występ zespołów tanecznych i wokalnych z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu-Osiedle, które wspierane były tym razem przez dzieci z sekcji tanecznej Stali Brzeg. Przed liczną publicznością zaprezentował się również chór Cantate Domino.
W czasie trwania festynu odbywał się też „Festiwal Ekologiczny”. Poruszono podczas niego tematy segregacji odpadów i wpływu działalności człowieka na środowisko. Organizatorzy (Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wspierana przez specjalistów z Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gać) przygotowali wiele konkursów dotyczących tej tematyki, zabaw edukacyjnych oraz prezentację multimedialną.

Wszystkich mieszkańców Gminy Skarbimierz zapraszamy na kolejne atrakcje. Już 28 czerwca o godzinie 16.00 na boisku sportowym w Łukowicach Brzeskich rozpoczną się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. W programie: sztafety sprawnościowe, pokaz sprawności bojowej strażaków, pokaz Drużyny Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Lipki, zabawa z zespołem Evita, strażacka grochówka i dmuchane zamki dla dzieci.