Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel w Skarbimierzu Osiedle

0

15 listopada 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z Gminnym Zespołem Szkół w Skarbimierzu zorganizowały spotkania autorskie z Anną Czerwińską – Rydel, pedagogiem, muzykiem, autorką licznych i nagradzanych książek biograficznych dla dzieci i młodzieży, ekspertem rzecznika praw dziecka. Spotkania miały związek z odbywającymi się w Brzegu obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.


Na spotkaniu z dziećmi ze szkoły podstawowej GZS w Skarbimierzu, autorka opowiadała słuchaczom o różnych aspektach tworzenia biograficznych książek dla najmłodszych. Cierpliwie odpowiadała na dziesiątki różnorodnych, często bezpośrednich, pytań. Był też czas aby przypomnieć o wielkich Polakach, o których autorka piała w swoich książkach.

Spotkanie z młodzieżą z gimnazjum w Skarbimierzu zostało ukierunkowane na rozmowy o ostatnich dziełach autorki, związanych z opowieściami o polskich zdobywcach korony Himalajów. Opowieść o Jerzym Kukuczce i – jak sama autorka przyznała – o zakończonej w przeddzień spotkania z młodzieżą, powieści, pt. „Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”.

Autorka zainteresowała młodzież tematyką osobowości ludzi, których ciągnęło w najwyższe góry świata. Mówiła o wielu szczegółach dotyczących zdobywania, często hermetycznych, informacji na ten temat. Młodzież zadawała wiele pytań dotyczących różnorodnych aspektów pracy pisarza. Na zakończenie uczestnicy podziękowali za spotkanie pięknym bukietem kwiatów.

W obu spotkaniach uczestniczyło ok. 300 dzieci i młodzieży.

Andrzej Sowa