Urodziny Rzymu, czyli Parilia

0
Urodziny Rzymu, czyli Parilia - świeckie uroczystości związane z założenia miasta Rzymu. Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne.

Urodziny Rzymu, czyli Parilia – świeckie uroczystości związane z założenia miasta Rzymu. Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne.

Początkowo było świętem ludowym, obchodzonym na wsi, podczas którego myto wszystkie owce, co miało zapobiec zarazom nawiedzającym stada. W późniejszych czasach przenikało do Rzymu jako urodziny miasta. Ten dzień uważano bowiem za datę założenia miasta.

Każda dzielnica Rzymu przygotowywała własne obchody. Podczas nich rozpalano ogniska, do których wrzucano ofiary, tańczono wśród płomieni. Uroczystości kończyły się wielką ucztą na świeżym powietrzu. Podczas tych uroczystości nie wolno było składać krwawej ofiary.

Urodziny Rzymu, czyli Parilia

Westalki przygotowywały wtedy mieszaninę z krwi konia zabitego w ofierze Marsowi podczas jego świąt w czerwcu oraz z popiołów spalonego wcześniej jagnięcia. Następnie mieszały to razem z innymi ziołami i paliły.

Urodziny Rzymu, czyli Parilia

W tym dniu rano sprzątano stajnie, pokrapiano wodą źródlaną bydło i wieszano wieńce na drzwiach.

W kuchniach rozkładano na ogień gałązki rozmarynu , oliwek lub drzewa laurowego. Jeśli bardzo trzaskały podczas palenia uważano to za dobry znak. Na ofiarę przygotowywano ciasto z prosa i mleko.

WSZYSTKO O KORONAWIRUSIE

Ludzie modlili się do bogini aby ich błogosławiła i przebaczyła pasterzom winy. Proszono również o czystą i zdrową wodę , dobrą trawę oraz o odwrócenie od nich jakiejkolwiek zarazy lub choroby.

Modlitwy powtarzano cztery razy , wypijano mleko zmieszane z winem i skakano przez palące się snopy słomy.