Europejski Dzień Morza

0
Europejski Dzień Morza

Europejski Dzień Morza jest najważniejszym spotkaniem sektora morskiego w Europie. Święto powołano w 2008 r. przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Europejski Dzień Morza jest inicjatywą mającą na celu podkreślanie roli i znaczenia spraw morskich w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Mimo że jest to święto młode, cieszy się dużym zainteresowaniem, zyskując z roku na rok coraz większą rangę i prestiż w środowiskach morskich. Dotychczas obchody EDM odbyły się w 2008 roku w Brukselii, w 2009 roku we Włoszech, a w ubiegłym roku w hiszpańskim Gijon.

Europejski Dzień Morza

Oficjalny program obchodów obejmuje międzynarodową konferencję (19 i 20 maja) z udziałem przedstawicieli władz unijnych m.in. przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso, przewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Morskich i Rybołówstwa Marii Damanaki, przedstawicieli rządów Polski, krajów Unii Europejskiej oraz instytucji i organizacji związanych z gospodarką morską i rybołówstwem.