Dzień Asteroid – na pamiątkę katastrofy tunguskiej, czyli największego zderzenia asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach

0

30 czerwca 1908 roku miała miejsce katastrofa tunguska, czyli największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach. Ponad 100 lat po tym tajemniczym wydarzeniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Asteroid. W ramach tego święta rozpowszechniana jest wiedza o kosmosie.

Dzień Asteroid to ważne święto dla miłośników kosmosu, innych planet i wszystkiego, co związane z tak bardzo niepoznanym jeszcze wszechświatem. Jest to też okazja do przypomnienia sobie o ogromnej katastrofie, która dotknęła Ziemię i tego, że nie jesteśmy pewni, czy nie jesteśmy narażeni na kolejną!

Dzień Asteroid to tylko potoczna nazwa święta

Dzień Asteroid, dokładniej nazywany Międzynarodowym Dniem Planetoid, jest cyklem corocznych uroczystości, których tematem przewodnim jest przybliżanie ludziom wiedzy na temat kosmosu, jego eksploracji i metod badań.

Tego dnia odbywa się wiele wykładów popularnonaukowych i innych wydarzeń popularyzujących tematykę badań nad wszechświatem. Święto zostało ustanowione ze względu na petycję, którą podpisali najwięksi i najbardziej znani astrofizycy i badacze na świecie. Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało, iż data tego święta zostanie ustalona na 30 czerwca, a pierwsze obchody odbyły się już w 2017 roku.

30 czerwca – Dzień Asteroidy

Data Dnia Asteroidy wcale nie jest przypadkowa. Ma ona upamiętniać tragiczne wydarzenie, do którego doszło 30 czerwca 1908 roku. Tego dnia wiele osób mogło bardzo się zdziwić – w pewnym momencie w nocy niebo rozbłysło nad całą Europą i większą częścią Azji. Stało się tak, ponieważ na Syberię spadła ogromna asteroida. Jej wielkość do dziś nie jest znana, ale większość badaczy mówi o obiekcie o średnicy przynajmniej 50 metrów. Wybuch sprawił, że drzewa w promieniu 40 kilometrów zostały wypalone, a wybuch był widziany z 600 kilometrów. Na szczęście do spotkania asteroidy z Ziemią doszło na środku Syberii – jeśli spadłaby ona na miasto, zostałoby ono zmiecione z powierzchni naszej planety.

Aktualnie nasza wiedza na temat asteroid jest coraz obszerniejsza. Są to obiekty na niebie, które nie dorównują wielkością planetom ani planetom karłowatym, mają też dość nieregularne kształty. Ich największe skupiska w Układzie Słonecznym to pas planetoid między Marsem a Jowiszem oraz pas Kuipera, który znajduje się za orbitą Neptuna.

W tym pierwszym znajdziemy największą znaną nam planetoidę – Ceres. Drugi zaś jest zdecydowanie gorzej znany, ponieważ wiele obiektów, które znajdują się za Neptunem, jest zbyt słabo oświetlonych przez światło słoneczne, a przez to bardzo trudnych do wykrycia za pomocą dostępnych nam obecnie teleskopów. Warto także wspomnieć o asteroidach takich jak Eros, Amor, Atira, Aten czy Apollo. Są to obiekty, które przelatują najbliżej Ziemi w swojej drodze wokół Słońca. Może to kiedyś wiązać się z tym, że trajektorie tych dwóch obiektów się przetną, a na Ziemi dojdzie do wielkiej katastrofy.

Asteroida w dzień?

Na Ziemi możliwe jest zobaczenie asteroidy w dzień – pod warunkiem, że wpadnie ona w atmosferę Ziemi i zacznie się w niej spalać. W takim momencie zostawi po sobie długą, ognistą smugę na niebie. Nie zdarza się to często, ponieważ tzw. „spadające gwiazdy” nie zaliczają się raczej do asteroid, a do meteorów – mają zdecydowanie mniejszą średnicę i szybko spalają się w atmosferze.

Dlatego, dla naszego własnego dobra, nie powinniśmy chcieć zobaczyć kiedykolwiek spalającej się w naszej atmosferze asteroidy – jeśli będzie wystarczająco duża, może to oznaczać zagładę gatunku ludzkiego!