Dzień Nikoli Tesli

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Komu zawdzięczamy istnienie radia, baterii słonecznej, elektrowni wodnej, silnika elektrycznego czy dynama rowerowego? Oczywiście Nikoli Tesli, amerykańskiemu inżynierowi serbskiego pochodzenia, autora 125 wynalazków. Przypadająca na dzisiaj rocznica jego urodzin sprawiła, że z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Tesli nieoficjalnie ustanowiono 10 lipca Dniem Nikoli Tesli.


Tesla urodził się 10 lipca 1856 w małej, chorwackiej wsi. Rodzice chcieli, by podobnie jak ojciec poświęcił się kapłaństwu, jednak dzięki interwencji miejscowego nauczyciela, który odkrył potencjał Nikoli, wyjechał na studia inżynierskie na austriacką politechnikę, a później podjął pracę w urzędzie telegraficznym w stolicy Węgier – Budapeszcie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Kolejnym etapem kariery Tesli była firma Continental Edison Company w Paryżu, produkująca prądnice, silniki i oświetlenie w oparciu o patenty Thomasa Edisona. Rozczarowany finansowo po jednym z wykonanych zleceń zrezygnował jednak z pracy i zdecydował o emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie dostał posadę w laboratorium samego Edisona. Współpraca zakończyła się, gdy Tesla po dużym zleceniu nie otrzymał należnego wynagrodzenia. Wtedy dla wynalazcy zaczęła się roczna tułaczka po różnych posadach, które pozwoliły mu przeżyć.

Kiedy Nikola pracował jako kopacz rowów, nawiązał kontakty z Western Union Telegraph Company, dzięki czemu powstało Tesla Electric Light Company. W laboratorium swojej pierwszej firmy Tesla opracował podstawy generowania i przesyłu stosowanego do dzisiaj na całym świecie prądu przemiennego, co stało się  impulsem do powstania kolejnych wynalazków – świetlówki, silnika elektrycznego i turbiny wodnej. W międzyczasie zbudował też pierwszą elektrownię prądu przemiennego, przy pomocy Georga Westinghouse’a z Westinghouse Electric & Manufacturing Company. Obaj panowie współpracowali później także nad opracowanym przez Teslę silnikiem indukcyjnym.

Kiedy szkocki fizyk i matematyk James Maxwell opublikował teorię elektromagnetyzmu, Nikola skonstruował cewkę wysokonapięciową i zauważył, że wysyła ona silne fale elektromagnetyczne. Pracując nad urządzeniem, które mogłoby odbierać te fale, wynalazł radio. Jednak na kilka dni przed ogłoszeniem patentu Guglielmo Marconi – włoski fizyk i konstruktor – ogłosił swój. Ponieważ Marconi w stworzonym przez siebie urządzeniu bezprawnie wykorzystał  wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę, rozpoczęła się długa batalia sądowa, zakończona dopiero po śmierci Nikoli. I choć w międzyczasie Marconi otrzymał Nagrodę Nobla za skonstruowanie radia, amerykański sąd najwyższy za wynalazcę urządzenia uznał ostatecznie Nikolę Teslę.

Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. w nowojorskim hotelu z powodu zakrzepu tętnicy wieńcowej. Pogrzeb, w którym uczestniczył ponad 2 000 osób, odbył się 12 stycznia w katedrze św. Jana na Manhattanie. Ciało Nikoli zostało skremowane, a prochy przeniesione do Belgradu, gdzie znajdują się do dzisiaj w Muzeum Nikoli Tesli.

Nikola Tesla (1857-1943) American inventor. Photograph, 1915. — Image by © Bettmann/CORBIS
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA