Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ludności

0
Obraz 22612 z Pixabay

Dokładnie 33 lata temu liczba ludności na świecie osiągnęła pięć miliardów. Dwa lata później Rada Zarządzająca UNDP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) wystąpiła z inicjatywą ustanowienia dorocznego święta z tej okazji. Dlatego dziś, 11 lipca, obchodzimy Światowy Dzień Ludności, które nie tylko upamiętnia tzw. Dzień Pięciu Miliardów. Przede wszystkim ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy ludnościowe oraz potrzebę znalezienia odpowiednich rozwiązań.

Każdego roku UNDP organizuje obchody Światowego Dnia Ludności, którym przewodzi inne hasło, m.in. „Inwestuj w młodzież”, „Mężczyźni pracujący”, „Zaplanuj swoją rodzinę, zaplanuj swoją przyszłość”. W 2010 roku natomiast brzmiało ono „Każdy się liczy”, a sekretarz generalny ONZ mówił wtedy tak: „W Międzynarodowym Dniu Ludności wzywam wszystkich decydentów, aby przyczynili się do zadbania, by każda osoba liczyła się i została policzona. Tylko przez zwrócenie uwagi na potrzeby wszystkich kobiet i mężczyzn, dziewcząt i chłopców, możemy osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju i promować wartości podzielane przez Narody Zjednoczone”.

W tym roku Światowy Dzień Ludności jest skoncentrowany na temacie ochrony zdrowia i praw kobiet. Sekretarz generalny António Guterres apeluje z tej okazji: „W ten Światowy Dzień Ludności działajmy na rzecz ochrony zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, ochrony zdrowia oraz praw kobiet i dziewcząt, a także położenia kresu przemocy na tle płciowym. Pandemia znacznie utrudniła nam pracę, ale musimy zwyciężyć”.
Pełny przekaz sekretarza generalnego można przeczytać w języku angielskim na stronie ONZ. (https://www.un.org/en/observances/world-population-day/messages).