Dziś obchodzimy Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej upamiętniający pacyfikację wsi Michniów

0
foto: martyrologiawsipolskich.pl
Reklama

W 1943 roku niemieccy okupanci brutalnie spacyfikowali świętokrzyską wieś Michniów, w wyniku czego zginęło ponad 200 jej mieszkańców. Aby oddać cześć ofiarom tego wydarzenia 12 lipca ustanowiono Dniem Męczeństwa Wsi Polskiej.

Uwagę nazistów przyciągnęła aktywna współpraca mieszkańców Michniowa z polskim ruchem oporu, w tym przede wszystkim ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK, którym dowodził por. Jan „Ponury” Piwnik. Dlatego 12 lipca 1943 roku niemieccy policjanci pojawili się we wsi i zamordowali ponad 100 mieszkańców. Zemsta „Ponurego”, który jeszcze tej samej nocy wysłał swoich żołnierzy do ataku na pociąg relacji Kraków – Warszawa, w którym zginęło kilkunastu Niemców, okazała się tragiczna dla Michniowa. 13 lipca naziści wrócili do wioski, zabili kolejne ponad 100 osób, a znajdujące się tam domy okradli i spalili. Zakazano też odbudowy wsi oraz uprawy pól znajdujących się w okolicy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzisiaj pacyfikacja Michniowa jest symbolem nazistowskich zbrodni popełnianych na polskiej wsi.

W miejscowości znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej, upamiętniający te wydarzenia, to nie tylko hołd dla ofiar, które były mordowane, wyrzucane z domów i pozbawiane dobytku, wywożone do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych. Dzisiejsze święto to także cześć dla mieszkańców terenów wiejskich, którzy pomagali osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanymi, walczyli w oddziałach partyzanckich oraz wspierali pożywieniem żołnierzy podziemnego państwa polskiego.

foto: martyrologiawsipolskich.pl
Reklama