30 lipca – Dzień przyjaźni i… sernika

0
Obraz congerdesign z Pixabay

„Przyjaźń pomnaża radość oraz dzieli smutek” – powiedział kiedyś filozof Sir Francis Bacon i trudno się z tym nie zgodzić. Z natury potrzebujemy bliskiej osoby. Dziś szczególnie warto o niej pamiętać, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaźni.

Na pomysł ustanowienia takiego święta wpadły firmy zajmujące się sprzedażą kartek okolicznościowych w Stanach Zjednoczonych już w latach 30. ubiegłego wieku. Wtedy jednak nie udało się tego spopularyzować. O wiele lepiej Dzień Przyjaźni przyjął się w Ameryce Południowej, gdzie zaczęto go celebrować w 1958 roku. W 2011 roku ONZ oficjalnie ustanowiło dzień 30 lipca Międzynarodowym Dniem Przyjaźni, a święto zaczęło być popularne także poza Ameryką Południową.
Na 30 lipca przypada jeszcze jedno święto – Dzień Sernika. Historia ciasta składającego się przede wszystkim z białego sera sięga aż starożytnej Grecji. Wtedy służył jako pokarm olimpijskich atletów. Na przestrzeni lat zawędrował w najdalsze zakątki świata (do Polski sprowadził go król Jan III Sobieski) i przybrał różne warianty. W efekcie dziś możemy zajadać się sernikiem niemal wszędzie i pod różnymi postaciami. Dzisiaj tym bardziej można skorzystać z tej możliwości. A skoro obchodzimy też Dzień Przyjaźni, wspólne pałaszowanie sernika z przyjacielem też będzie dobrym pomysłem. Smacznego!