31 lipca – Dziś świętują pracownicy IT

0
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Kiedy w 2000 roku Ted Kekatos zobaczył reklamę drukarek Hewlett-Packard, w której pracownik IT otrzymuje prezenty za zainstalowanie nowych urządzeń w firmie, wpadł na pomysł ustanowienia oficjalnego święta administratorów systemów komputerowych, stron i sieci oraz wszystkich specjalistów IT. I tak od 20 lat w każdy ostatni piątek lipca obchodzimy Dzień Administratora.

Celem tego święta jest docenienie wysiłku pracowników IT, o których zazwyczaj nie pamiętamy, a których praca jest niezwykle ważna. Obecnie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia obecne są komputery i internet. Specjaliści IT dbają o to, by funkcjonowały one prawidłowo i bezpiecznie, a także reagują w przypadku awarii.
Samo święto jest bardziej oficjalne, niż mogłoby się wydawać. Patronują mu światowe organizacje IT, takie jak Liga Profesjonalnych Administratorów Systemów (League of Professional System Administrators). Dzień Administratora ma też swoją oficjalną stronę internetową, dostępną pod adresem: sysadminday.com. Znajdziemy tam nie tylko informacje o pracy specjalistów IT czy genezie ustanowienia ich święta, ale też listę prezentów, jakie można im dziś podarować. To ściągawka dla osób, które chciałyby w jakiś sposób podziękować pracownikom czy znajomym zajmującym się dziedziną IT.