Cały świat świętuje dziś Dzień Piwa

0
fot. Fotolia

Początek weekendu, piękna pogoda i kufel schłodzonego piwa – to idealny scenariusz na dzisiejszy wieczór. A ponieważ mamy dzisiaj pierwszy piątek sierpnia, obchodzimy też międzynarodowy Dzień piwa i piwowara.


Na pomysł ustanowienia oficjalnego święta piwa w 2007 roku wpadło dwóch Amerykanów z San Francisco – Jesse Avshalomov i Evan Hamilton. Ich inicjatywa miała mieć lokalny zasięg, jednak za sprawą internetu święto zawędrowało w najdalsze zakątki świata i dziś obchodzi się je w ponad 50 krajach. Trudno się dziwić, piwo to trzeci najczęściej spożywany napój. Popularnością ustępuje jedynie wodzie i herbacie. 

Pierwsze wzmianki na temat złocistego trunku pochodzą ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Z czasem piwo zaczęło zyskiwać na popularności na całym globie, udoskonalono recepturę i sposób warzenia, a rozwój technologiczny pozwolił na masową produkcję. Obecnie szacuje się, że na całym świecie rocznie spożywa się 133 miliardy litrów piwa, a prym w rankingu wiodą Czesi, gdzie przeciętna dorosła osoba pije 132 litry złotego trunku w ciągu roku.

Samo święto piwa według zamysłu inicjatorów ma trzy nadrzędne cele: stworzenie okazji do spotkania się ze znajomymi, uczczenie piwowarów i barmanów oraz celebrowanie różnych narodowych odmian tego trunku. Pamiętajmy jednak, że piwo to jednak alkohol, który jest szkodliwy dla naszego organizmu. Dlatego nie przesadzajmy z ilością, nawet dziś.

Na 7 sierpnia przypada jeszcze jedno święto – Dzień pracownika opieki nad osobami starszymi. Warto więc złożyć dziś życzenia wszystkim tym, którzy opiekują się osobami wymagającymi pomocy.