10 sierpnia – Dzień przewodników i ratowników górskich

0
źródło: www.gopr.pl

Na co dzień bezpiecznie przeprowadzają turystów przez góry i ratują tych, którzy wpadli w tarapaty, a dziś obchodzą swoje święto – na 10 sierpnia przypada Dzień przewodników i ratowników górskich. Dlatego dziś szczególnie warto pamiętać o wszystkich tych, którzy w pocie czoła strzegą bezpieczeństwa i ratują turystów z opresji, często nawet narażając własne zdrowie i życie.


245 akcji i wypraw ratunkowych, 69 misji z udziałem śmigłowca i 14 akcji z udziałem psów – tak przedstawiają się statystyki za 2019 rok bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To tylko ułamek wypadków górskich, do jakich doszło w ubiegłym roku, podobnych grup działa bowiem jeszcze 6 i każda z nich ma do czynienia z podobną liczbą zdarzeń. W sumie akcji prowadzonych przez GOPR było ponad 2 000, w których brało udział 114 zawodowych ratowników i 837 ochotników.
Jak widać, niebezpiecznych sytuacji w górach wciąż nie brakuje. Do większości z nich nie doszłoby, gdyby turyści przestrzegali kilku zasad, pozwalających na uniknięcie wypadków. Wśród takich zasad jest m.in. dokładne zaplanowanie trasy, sprawdzenie prognozy pogody, wybranie odpowiedniego ubioru oraz skompletowanie ekwipunku. Dokładne porady dotyczące górskich wędrówek można znaleźć na stronie GOPR – www.gopr.pl/poradnik.