Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

0
fot. Fran Flores / freeimages.com

Szacuje się, że od 10% do 15% ludności na całym świecie jest leworęczna. Największy odsetek zauważono wśród Żydów i Eskimosów, wynoszący nawet 20%. Najmniejszy zaś w Chinach i Japonii, gdzie leworęczność dotyczy zaledwie 3% społeczeństwa. W Polsce to około 8%. Bez względu jednak na liczebność, wszystkie osoby sprawniej posługujące się lewą ręką mogą świętować. Dzisiaj obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.


Wciąż funkcjonuje przekonanie, że skłonność do leworęczności, która pojawia się już w okresie niemowlęcym, powinna być korygowana. Nic bardziej mylnego. Sprawniejsze posługiwanie się lewą ręką ma wiele zalet, z których główną jest zwiększona sprawność mózgu, przekładająca się na większą inteligencję. Ponadto, osobom leworęcznym przypisuje się m.in. większą kreatywność i zdolność do nieszablonowego myślenia, lepszą przyswajalność języków obcych i większy zasób słownictwa, częstsze uzdolnienie artystyczne oraz lepszy refleks.

Wiele gwiazd i znanych osób z całego świata jest leworęczna. Można wymienić np. włoskiego malarza i wynalazcę Leonarda Da Vinci, Baracka Obamę, pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych czy jednego z najbogatszych ludzi na świecie i twórcę firmy Microsoft – Billa Gatesa. Polskie, leworęczne gwiazdy to m.in. Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda i Joanna Brodzik.