Dwa światowe święta w jeden dzień

0

19 sierpnia 2003 roku w Bagdadzie doszło do zamachu bombowego na tamtejszą placówkę ONZ. Zginęły wtedy 22 osoby, w tym Sérgio Vieira de Mello, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Kilka lat później, 11 grudnia 2008 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło uczcić ofiary zamachu, ustanawiając 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej.


Celem dzisiejszego święta jest zwiększenie świadomości na temat działań w zakresie pomocy humanitarnej, prowadzonych przez organizacje na całym świecie. Jest też okazją do docenienia pracy wszystkich osób poświęcających się pomocy humanitarnej oraz uczczenie pamięci tych, którzy stracili życie pełniąc swoje obowiązki. „Ci prawdziwi bohaterowie robią niezwykłe rzeczy w niezwykłych czasach, aby pomóc kobietom, mężczyznom i dzieciom, których życie jest zagrożone przez kryzysy” – pisze o nich sekretarz generalny ONZ António Guterres w swoim przesłaniu z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej. – „Są pierwszymi, którzy reagują i ostatnimi, którzy odchodzą, akceptując ryzyko zagrożenia, zranienia, porwania i śmierci” – dodaje przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Tijjani Muhammad-Bande.

Oba przesłania można znaleźć w języku angielskim na stronie ONZ – www.un.org/en/observances/humanitarian-day/messages.

19 sierpnia obchodzimy jednak jeszcze jedno święto, także międzynarodowe – Światowy Dzień Fotografii. To upamiętnienie wynalezienia techniki dagerotypii – procesu, dzięki któremu na metalowej płytce otrzymywany jest obraz. Nad tym odkryciem od lat 20. XIX wieku pracowali Louis Daguerre i Joseph Niépce. 1839 rok, czyli data komercyjnego udostępnienia ich wynalazku, do dzisiaj uważana jest za początek fotografii. Sama dagerotypia już w latach 50. XIX wieku została zastąpiona innymi technikami, a dziś każdy z nas nosi aparat fotograficzny w kieszeni, w postaci telefonu. Warto dziś z tego skorzystać i uwiecznić chwilę, która na zawsze pozostanie z nami.