Bądźmy dziś optymistami! – 21 sierpnia – Światowy Dzień Optymisty

0
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Jak dowodzą badania, ludzie myślący pozytywnie są nie tylko szczęśliwsi, ale też mniej podatni na różnego rodzaju choroby. Dziś szczególnie warto z optymizmem spojrzeć w przyszłość, obchodzimy bowiem Światowy Dzień Optymisty.

To stosunkowo młode święto, obchodzone od 2016 roku z inicjatywy polskiej fundacji „Jestem Optymistą”, która zajmuje się promowaniem optymizmu oraz osób, które poprzez swoje pozytywne nastawienie potrafią przezwyciężyć przeciwności pojawiające się na ich drodze. Ustanowienie Światowego Dnia Optymisty miało na celu zachęcenie ludzi do zmiany postawy na bardziej pozytywną, m.in. poprzez wskazywanie dobrych skutków optymizmu.

Dlaczego warto być optymistą? Z wielu powodów, także zdrowotnych. Badania dowiodły, że osoby z pozytywnym nastawieniem do życia są mniej narażone na szereg chorób, takich jak: depresja, udar mózgu czy choroby serca i układu krążenia. Zdaniem naukowców ludzie pozytywnie nastawieni wiodą też zdrowszy tryb życia – są bardziej aktywni fizycznie, jedzą więcej owoców i warzyw, a także mniej palą i spożywają mniej alkoholu. To powoduje, że samopoczucie osób pozytywnych jest dużo lepsze niż pesymistów.