Upamiętnienie ofiar niewolnictwa i reżimów totalitarnych

0
By François-Auguste Biard - 1. Originally from en.wikipedia; description page is/was here2. The Bridgeman Art Library, Object 112033, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3134563

23 sierpnia obchodzimy dwa ważne, acz przykre w swojej tematyce święta – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu oraz Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu.

Pierwsze z nich zostało ustanowione z inicjatywy UNESCO przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988. Data jest tu nieprzypadkowa, ponieważ w nocy z 22 na 23 sierpnia 1791 roku rozpoczęło się ogólne powstanie niewolników z terenu dzisiejszej Haiti, kiedyś będącej kolonią francuską pod nazwą Saint-Domingue. Po 13 latach walki doprowadziło ono do niepodległości Haiti w 1804 roku, a także było początkiem wydarzeń, których skutkiem było zniesienie transatlantyckiego handlu niewolnikami.
Drugie z obchodzonych dziś świąt – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu – znane jest także jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki. Zostało ono ustanowione w 2008 roku przez Parlament Europejski w 70. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Celem tego święta jest godne i bezstronne uczczenie ofiar wszystkich totalitarnych reżimów, a przede wszystkim ofiar masowych deportacji i eksterminacji z czasów nazizmu i stalinizmu. Jest też okazją do zwrócenia uwagi na konieczność wzmacniania pokoju na kontynencie europejskim. Szczególnie dzisiaj warto więc docenić fakt, że żyjemy w o wiele bezpieczniejszych czasach.