24 sierpnia – Dzień Zdegradowania Plutona

0
By NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute - https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/crop_p_color2_enhanced_release.png (Converted to JPEG) (see also PIA19952}, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41837276

Dokładnie 14 lat temu w Pradze Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie odebrała Plutonowi status planety, stwierdzając tym samym, że w Układzie Słonecznym znajduje się 8, nie 9 planet. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 24 sierpnia obchodzimy Dzień Zdegradowania Plutona.

Pluton został odkryty 18 lutego 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha z Arizony, jednak można go było zauważyć na zdjęciach już z roku 1915. Nazwa, której pomysłodawczynią była 11-latka z Oksfordu, pochodzi od rzymskiego boga świata podziemnego, a obiekt został oznaczony inicjałami Percivala Lowella, założyciela Lowell Observatory, w którym Tombaugh pracował i odkrył Pluton.
Od 2006 roku Pluton nie jest już planetą i należy do nowego typu planet karłowatych. Uznano go tez za prototyp plutoidów, czyli obiektów obiegających Słońce poza orbitą Neptuna, które mają na tyle dużą masę, że za sprawą siły własnej grawitacji przybrały kulisty kształt.