3 września – Dzień Wieżowców

0
Obraz Free-Photos z Pixabay

3 września w Bostonie urodził się amerykański architekt, Louis Sullivan, który uważany jest za prekursora w dziedzinie projektowania nowoczesnych drapaczy chmur. Na pamiątkę jego urodzin i dokonań obchodzimy dziś właśnie Dzień Wieżowców.

Innowacyjność Sullivana polegała na zastąpieniu cegły stalowymi konstrukcjami, które pozwoliły na budowanie o wiele wyższych budynków. Jednym z tych najbardziej znanych, których współautorem jest Louis Sullivan, to Auditorium Building w Chicago, który w momencie powstania był najbardziej znanym i najwyższym budynkiem w mieście (jego wieża liczyła aż 17 pięter). Był to też swego rodzaju symbol odrodzenia Chicago po wielkim pożarze z 1871 roku. Auditorium Building został otwarty w grudniu 1889 roku przede wszystkim jako scena operowa z widownią dla 4237 osób, mieściły się tam jednak także hotel liczący 400 pokoi i 136 pomieszczeń biurowych. Od 1975 roku budynek znajduje się na liście National Historic Landmark.
Inne budynki zaprojektowane lub współprojektowane przez Sullivana to np.: Wainwright Building w Saint Louis, McVicker’s Theater w Chicago, Van Allen Building w Clinton czy Carson, Pirie, Scott and Company Building w Chicago, znany również jako Sullivan Center.