5 września – Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

0
Prezydent Reagan wręcza Matce Teresie Medal Wolności podczas ceremonii w Białym Domu, 20 czerwca 1985 r. (wikimedia.org)

Aby przypomnieć, jak wielkie znaczenie ma pomoc humanitarna i działalność organizacji charytatywnych, co roku 5 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Data tego święta jest nieprzypadkowa. 5 sierpnia 1997 roku zmarła bowiem święta Matka Teresa z Kalkuty.

Albańska zakonnica Matka Teresa, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Imperium osmańskim, czyli na terenie dzisiejszej Macedonii Północnej. Jej życie skupiało się na pomocy innym, m.in. prowadziła hospicja dla chorych, ubogich i sierot. Jest również założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości, które także zajmują się pomocą bezbronnym – prowadzą np. hospicja, domy dla zakażonych wirusem HIV, chorych na trąd i gruźlicę, jadłodajnie, domy dziecka oraz szkoły dla potrzebujących dzieci i młodzieży. Domy Misjonarek Miłości znajdują się także w Polsce, w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie oraz w Zaborowie pod Warszawą.


Święta Matka Teresa za pracę humanitarną otrzymała najwyższe odnzaczenie państwowe w Indiach – order Brahat Ratna, a w 1979 roku także Pokojową Nagrodę Nobla. O jej życiu powstało wiele książek i filmów, a kościół katolicki obwołał ją świętą.