8 września – Pięć świąt w jeden dzień. Obchodzimy między innymi Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

0
Obraz Pixaline z Pixabay

Są takie dni, kiedy obchodzimy ważne święta. Są i takie, gdy te święta są żartobliwe lub kompletnie nie mają sensu. Zdarzają się też dni, na które nikt jeszcze święta nie wymyślił. Albo takie jak dzisiaj, gdy tych świąt obchodzimy więcej. Na 8 sierpnia przypada aż 5 – Dzień Dobrych Wiadomości, Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, Dzień Marzyciela, Światowy Dzień Fizjoterapii i Światowy Dzień Wellbeingu.

Każde z nich zwraca uwagę na jakiś problem, z jakim musimy się współcześnie mierzyć i na osoby, które tym problemom usiłują zaradzić.
Aby przypomnieć, że nie wszędzie edukacja jest tak ogólnodostępna, jak na szeroko pojętym Zachodzie, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Od 1996 roku obchodzą go wszystkie państwa ONZ, dzięki decyzji wydanej przez Konferencję Generalną UNESCO. To święto, które nie tylko przypomina o konieczności podniesienia poziomu wykształcenia w najbardziej zaniedbanych regionach świata, ale jest to też okazja do uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi w tym zakresie.

Kolejne z obchodzonych dziś świąt również służy uhonorowaniu osób, które służą społeczeństwu. Mowa o fizjoterapeutach, którzy od 1996 roku decyzją Światowej Konferencji Fizjoterapii obchodzą dziś swoje święto. Przypomina ono również o tym, jak ogromną rolę odgrywa fizjoterapia w leczeniu pacjentów z różnymi dysfunkcjami ruchu czy chorobami.

Światowy Dzień Wellbeingu może brzmieć zagadkowo, jednak geneza święta jest dosyć prosta. Chodzi zwyczajnie o dobre samopoczucie i równowagę psychiczną. I właśnie po to, by pojęcie wellbeingu nie brzmiało obco i by na co dzień przyświecała nam myśl o dbaniu o swoje samopoczucie, w 2018 roku w Polsce po raz pierwszy zorganizowano takie święto. Organizatorem niezmiennie jest polski Wellbeing Institute.

Ostatnie dwa święta nie mają już zasięgu międzynarodowego, jednak wciąż dotyczą istotnych spraw. To Dzień Dobrych Wiadomości i Dzień Marzyciela. Pierwsze z nich jest odpowiedzią na ogrom negatywnych informacji, jakie wciąż docierają do nas z mediów. Dziś te wiadomości mają dotyczyć pozytywów. Ciekawostką jest fakt, że w ramach obchodów powstaje specjalna księga, nazywana Księgą Dobrej Wiadomości lub Księgą Trzeciego Tysiąclecia, która ma być pozytywnym świadectwem naszych czasów. Do tej pory znalazły się w niej wpisy m.in. Dalajlamy, Paulo Coelho czy Brigitte Bardot.

Dzień Marzyciela także jest odpowiedzią na współczesną rzeczywistość. W świecie, który wciąż zdaje się przyspieszać, warto dziś zatrzymać się na chwilę i zastanowić, o czym marzymy, a następnie jak wcielić takie marzenia w życie. Albo zastanowić się, czego pragną ludzie wokół i jak możemy im pomóc w realizacji ich marzeń. Czasem wystarczy drobny gest, bowiem to, co dla nas jest normalne i nie zwracamy na to uwagi, dla innych może być na pozór nieosiągalnym pragnieniem.