12 września – Święto żołnierzy, brukarzy i pierwszej pomocy

0
Obraz Henryk Niestrój z Pixabay

12 września jest jednym z tych dni, gdy obchodzimy nie jedno, a kilka świąt. Mamy dziś potrójną okazję do fetowania, a to za sprawą Międzynarodowego Dnia Pierwszej Pomocy, Święta Wojsk Lądowych oraz Dnia Brukarza.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Aby przypomnieć, jak istotną rolę pierwsza pomoc odgrywa w łańcuchu ratunkowym, w 2000 roku Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża zainicjował ustanowienie Światowego Dnia Pierwszej Pomocy. Obchodzimy go właśnie dzisiaj – w drugą sobotę września.
Święto ma na celu przede wszystkim promowanie akcji edukacyjnych, które szerzą umiejętność udzielania pierwszej pomocy i uczą zasad postępowania w razie wypadków, urazów lub nagłych ataków choroby. To szczególnie ważne, bo sama chęć może okazać się niewystarczająca. Żeby udzielić pomocy, warto wiedzieć, jak to zrobić. W naszym kraju coraz większą wagę przywiązuje się do edukacji w tym zakresie, organizując kampanie społeczne czy szkoląc z pierwszej pomocy np. przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Często także szkoły organizują takie szkolenia dla swoich uczniów. To ważne, bo według statystyk prawie połowa Polaków przyznaje, że nie byłaby w stanie udzielić pierwszej pomocy, gdyby zaszła taka potrzeba. Tymczasem w przypadku np. nagłego zatrzymania krążenia, do którego dochodzi u tysięcy ludzi rocznie i często w miejscach publicznych, to szybka reakcja osób postronnych jest kluczowa. Pomoc udzielona w ciągu 3 minut zwiększa szansę na przeżycie aż do 60%!
Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem każdego z nas. Warto więc uzbroić się w potrzebną wiedzę, która nie jest wcale aż tak skomplikowana, a może uratować komuś życie.

Święto Wojsk Lądowych


337 lat temu, 12 września 1683 roku, polsko-niemiecko-austriackie oddziały pod wodzą Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką. Na pamiątkę tych wydarzeń, nazywanych odsieczą wiedeńską, obchodzimy dziś Święto Wojsk Lądowych. Zostało ono ustanowione 12 września 1996 roku, o czym zadecydował ówczesny minister obrony narodowej – Stanisław Dobrzański. Jednak już w okresie II Rzeczypospolitej swoje święta obchodziły poszczególne oddziały wojsk lądowych.
Wojska lądowe są największym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – służy w nich ok. 50 tysięcy żołnierzy. To oni tworzą trzon polskiego wojska. Ich głównym zadaniem jest obrona kraju przed atakiem lądowo-powietrznym, ale też m.in. udział w misjach zagranicznych (pokojowych, humanitarnych czy związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa) oraz w likwidacji skutków klęsk żywiołowych.
Do żołnierzy zwrócił się dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Życzenia złożył za pośrednictwem mediów społecznościowych. „W dniu Święta Wojsk Lądowych dziękuję żołnierzom za profesjonalizm i codzienną gotowość do służby Ojczyźnie” – napisał.

Dzień Brukarza

Idąc chodnikiem czy parkując samochód nie zastanawiamy się nad tym, że ktoś kiedyś poświęcił wiele pracy, aby nam to umożliwić. Dziś jednak warto to docenić, 12 września obchodzimy bowiem także Dzień Brukarza.
Na pomysł ustanowienia święta brukarzy w 2017 roku wpadła firma Polbruk S.A. i była to pierwsza taka inicjatywa skierowana do tej grupy zawodowej. To możliwość uświadomienia społeczeństwa, jak wiele wysiłku i cierpliwości wymaga ta praca. Często wiąże się ona z codziennym zmaganiem z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a nawet z zagrożeniem zdrowia i życia, ponieważ robotom prowadzonym na większą skalę towarzyszą duże ilości maszyn budowlanych, które są w ciągłym ruchu. Powstaje więc duże ryzyko występowania nieszczęśliwych wypadków.
Święto Brukarza zostało zaplanowane jako długofalowa akcja, której głównym celem jest stworzenie platformy komunikacji i wsparcia dla osób pracujących w tym zawodzie. Pod patronatem firmy Polbruk na Facebooku powstał już serwis @JestemFachowcem, gdzie na brukarzy czekają przydatne informacje oraz możliwość wymiany doświadczeń.