19 września – Dziś świętują pracownicy BHP, emotikony i dzika przyroda

0
Obraz Nina Garman z Pixabay

Po raz kolejny mamy dziś kilka okazji do świętowania. 19 września obchodzimy bowiem trzy święta: Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk; Dzień Pracowników Służby BHP i Dzień Emotikona.

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

19 września 1979 roku w Bernie podpisano Konwencję o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, do której w 1999 roku przystąpiła też Polska. Właśnie to wydarzenie było impulsem do ustanowienia dzisiejszego święta. Jest ono odpowiedzią na wciąż postępujące wypieranie dzikiej przyrody przez rozrastające się miasta, powstające drogi, wycinkę lasów czy osuszanie podmokłych obszarów. To powoduje, że kolejne gatunki roślin i zwierząt tracą swoje naturalne siedliska i wymierają. Szczególnie zagrożone są te gatunki, które potrzebują do życia dużych obszarów lub te, które nie potrafią dostosować się do nowych warunków lub szukać innych miejsc bytowania. Ponadto, wyginięcie jednego gatunku pociąga za sobą zagrożenie także dla innych. Kiedy zabraknie np. jakiegoś rodzaju roślin, w niebezpieczeństwie znajdują się też zwierzęta, dla których te rośliny stanowiły pożywienie.
Takie międzynarodowe porozumienia, jak m.in. konwencja z 1979 roku, to ważny element ochrony przyrody. Jednak nawet najbardziej surowe prawo nie zadziała, jeśli zabraknie społecznego zaangażowania. Szczególnie gdy nawet instytucje mające stać na straży tego prawa nic sobie z niego nie robią. Przykładem może być planowana budowa autostrady przez Dolinę Rospudy. To właśnie naciski społeczeństwa i organizacji pozarządowych uratowały ten największy w Polsce obszar praktycznie nienaruszonych torfowisk, a wraz z nim też zamieszkujące je gatunki roślin i zwierząt, przed dewastacją.

Dzień Emotikona

Bez słów wyrażają emocje, pozwalając uniknąć nieporozumień w kontaktach międzyludzkich, często w dużej mierze odbywających się przez tekst na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Z takiej formy wyrażania emocji po raz pierwszy skorzystał profesor Scott Fahlman z Carnegie Mellon University 19 września 1982 r. o godz. 11.44 i dlatego to właśnie dziś obchodzimy Dzień Emotikona.
Typograficzne buźki mają swoich przeciwników, zwracających uwagę m.in. na fakt, że ich nadmiar może spowodować upraszczanie języka, tak bogatego w określenia wyrażające emocje. Ale psychologowie potwierdzają, że emotikony mają dobry wpływ na budowanie relacji przez internet. Tekst okraszony uśmieszkiem budzi bowiem zdecydowanie bardziej pozytywne emocje, niż sucha informacja. Sama nazwa emotikonów pochodzi zaś od połączenia dwóch angielskich słów – „emotions” (emocje) i „console” (konsola, klawiatura).

Dzień Pracowników Służby BHP

Na co dzień dbają o to, by w zakładach pracy przestrzegano zasad bezpieczeństwa i nie dochodziło do wypadków. Dziś natomiast obchodzą swoje święto – Dzień Pracowników Służby BHP.
W naszym kraju początków BHP należy szukać w okresie międzywojnia. Zaczęło się od Dekretu Tymczasowego wydanego w 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego o urządzeniu i działalności Inspekcji Pracy. Rok później na Śląsku tamtejsze zakłady wyznaczały pierwszych pracowników zajmujących się badaniem przyczyn wypadków przy pracy. Z końcem lat dwudziestych pojawiły się pierwsze rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Służba BHP została jednak oficjalnie powołana dopiero 1 sierpnia 1953 r. za sprawą uchwały, która weszła w życie 19 września. To właśnie w rocznicę tego wydarzenia ustanowiono dzisiejsze święto.