21 września – przede wszystkim Międzynarodowy Dzień Pokoju, ale nie tylko…

0
Japoński Dzwon Pokoju (siedziba ONZ, Nowy Jork). (Źródło: wikimedia.org)

Dzisiaj w centrum uwagi jest pokój na świecie, a to za sprawą dwóch z obchodzonych dziś świąt – Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Międzynarodowego Dnia Modlitwy o Pokój. Na tym jednak nie koniec, bowiem na 21 września przypadają jeszcze 3 inne: Światowy Dzień Choroby Alzheimera, Światowy Dzień Orderu Uśmiechu oraz Dzień Służby Celnej.


Międzynarodowy Dzień Pokoju

Święto obchodzone już od 1982 r. zostało oficjalnie ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 7 września 2001 r. To dzień, kiedy ONZ zachęca wszystkie kraje do zawieszenia broni i niestosowania przemocy, a także edukowania i podnoszenia świadomości społecznej w kwestiach związanych z pokojem.
Obchody tradycyjnie rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, uderzając w Dzwon Pokoju, który znajduje się pod siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Na dzwonie znajduje się napis „Long live absolute world peace”, czyli „Niech żyje absolutny pokój na świecie”. To prezent, podarowany ONZ 8 czerwca 1954 roku przez japońską organizację World Peace Bell Association (WPBA) i jedna z 50 kopii dzwonu w Hiroszimie, który został zniszczony przez uderzenie bomby atomowej.
Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pokoju jest „Wspólne kształtowanie pokoju”. W związku z tym ONZ apeluje: „Kiedy walczymy o pokonanie COVID-19, Twój głos jest ważniejszy niż kiedykolwiek. W tych trudnych czasach fizycznego dystansowania Międzynarodowy Dzień Pokoju będzie poświęcony wspieraniu dialogu i zbieraniu pomysłów. Świat zostanie zaproszony do zjednoczenia się i podzielenia się przemyśleniami na temat tego, jak przetrwać tę burzę, uzdrowić naszą planetę i zmienić ją na lepsze. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie stanąć obok siebie, wciąż możemy marzyć razem. Świętuj ten dzień, szerząc współczucie, życzliwość i nadzieję w obliczu pandemii. Stań razem z ONZ przeciwko próbom wykorzystania wirusa do promowania dyskryminacji lub nienawiści. Dołącz do nas, abyśmy mogli wspólnie kształtować pokój.”

Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

Święto poniekąd związane z poprzednim jest wynikiem spotkania sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana i sekretarza generalnego światowej Rady Kościołów ks. dr Samuela Kobii. W 2004 roku postanowili oni o wyznaczeniu Międzynarodowego Dnia Modlitwy o Pokój. Historia tego święta sięga jednak lat 80. ubiegłego wieku, kiedy 27 października 1986 roku papież Jan Paweł II zorganizował Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu pod hasłem „Być razem, aby się modlić”. Już wtedy spotkanie poświęcone było modlitwie w intencji pokoju na świecie.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

„Porozmawiajmy o demencji” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Celem jest edukacja, czym właściwie jest demencja i przestanie traktowania jej jako tematu tabu. Tym bardziej że problem jest większy, niż mogłoby się wydawać. Według statystyk z 2015 roku na chorobę Alzheimera, czyli najbardziej znany rodzaj demencji, cierpi prawie 50 milionów osób na całym świecie. Prognozy także nie są optymistyczne, ponieważ do 2050 roku liczba ta ma się potroić.
Samo święto obchodzone jest od 1994 roku, a w Polsce koordynatorem obchodów jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

W 1968 roku „Kurier Polski” przeprowadził wywiad z Wandą Chotomską, autorką cyklu programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”. Autorka opowiedziała m.in. o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać medal opiekującemu się nim lekarzowi. Redakcja zainspirowana historią uznała, że dzieci mogą nagradzać dorosłych za dobrą pracę i ogłosiła konkurs na projekt medalu. Pierwszy order przyznano już w kolejnym roku, a otrzymał go poznański lekarz Wiktor Dega.
Tak zaczęła się historia Orderu Uśmiechu, który 10 lat później był znany na całym świecie, a od 4 października 2003 roku ma swoje oficjalne święto. Celem jest promowanie praw dziecka, dziecięcego obywatelstwa oraz pedagogiki w rozumieniu Janusza Korczaka – twórcy modelu pracy z dziećmi opartego na partnerstwie.

Dzień Służby Celnej

Uroczyste wręczenie awansów, odznaczeń „Zasłużony dla Służby Celnej” i wyróżnień, imprezy dla celników i ich rodzin, a także oficjalne obchody w Ministerstwie Finansów – tak od 1999 roku świętowany jest Dzień Służby Celnej. To święto wszystkich pracowników, ale też zwrócenie uwagi na fakt, jak ważna jest Służba Celna dla społeczeństwa i gospodarki kraju oraz Unii Europejskiej.
Polski Dzień Służby Celnej to nie jedyna odsłona uhonorowania pracowników tej branży. W czerwcu podobne święto obchodzone jest na Ukrainie, a od 1983 roku na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Celnictwa.