26 września – Światowy Dzień Antykoncepcji, kilka innych… i Dzień Królika

0
fot. Devin Kho / freeimages.com

Do czego prowadzi brak edukacji seksualnej i utrudniony dostęp do antykoncepcji? Jak okrutni potrafimy być wobec zwierząt? Reprezentanci jakiego zawodu dziś świętują? Po co uczyć się języków obcych? Wszystkie te pytania związane są ze świętami, jakie przypadają na 26 września, a odpowiedzi można znaleźć poniżej.Światowy Dzień Antykoncepcji
Święto zostało zainicjowane przez pozarządowe organizacje międzynarodowe i regionalne, a jego celem jest edukacja seksualna i zwiększanie dostępu do antykoncepcji, przede wszystkim w krajach rozwijających się.
W Światowym Dniu Antykoncepcji nie chodzi wyłącznie o kwestie związane ze świadomym planowaniem rodziny, choć to też ważny temat, ale również o ochronę zdrowia. Efektem braku edukacji seksualnej może być szerzenie się chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak AIDS. Szacuje się, że wśród dorosłych mieszkańców Afryki aż 10% jest zakażonych wirusem HIV. Biorąc pod uwagę, że ten kontynent zamieszkuje ponad miliard ludzi, zakażonych jest więcej niż 100 milionów osób. AIDS jest tam też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci.
W obchody dzisiejszego święta co roku włącza się rzesza ludzi. Wśród nich są też gwiazdy kina, muzyki czy telewizji. Wykorzystują oni swój wpływ na młodych ludzi, by zachęcić ich do poszerzania wiedzy o seksualności, planowaniu rodziny i antykoncepcji.


Światowy Dzień Królika
Na co dzień nie mają łatwego życia. Są obiektem polowań, eksperymentów medycznych i testów kosmetyków. Hoduje się je w ciasnych klatkach, w przerażających warunkach, by ostatecznie zabić dla mięsa czy futra. Warto dziś o tym pamiętać i wesprzeć inicjatywy zmierzające do zatrzymania, bądź przynajmniej ograniczenia tych praktyk, ponieważ obchodzimy Światowy Dzień Królika.
Święto wywodzi się z Anglii, jednak szybko rozprzestrzeniło się także na inne kraje. W Polsce pierwsze sygnały o Dniu Królika pojawiły się już w 2001 roku, ale obchody na szeroką skalę ruszyły 9 lat później dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Królikom. Celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na los tych zwierząt, dlatego organizowany jest m.in. szereg spotkań i warsztatów edukacyjnych, podczas których porusza się nie tylko temat okrutnego traktowania królików, ale też właściwej opieki nad nimi.


Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
26 września obchodzimy też święto, którego głównym celem jest zachęcenie do nauki języków obcych. To ważne już w dzieciństwie, kiedy przyswajanie wiedzy przychodzi nam łatwiej, jednak warto się uczyć w każdym wieku. Tym bardziej że nowoczesna technologia umożliwia poznawanie nowych języków praktycznie za darmo, w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy dostęp do internetu.
Znajomość języków obcych ma wiele zalet. To przede wszystkim szerszy dostęp do wiedzy, kiedy potrafimy zrozumieć obcojęzyczne źródła. Umiejętność posługiwania się różnymi językami pozwala także otworzyć się na świat i ludzi – chętniej wyjeżdżamy za granicę, poznając kulturę innych państw i ich mieszkańców. Z rzeczy bardziej przyziemnych, znajomość języków to szansa na lepszą pracę i wyższe wynagrodzenie.


Dzień aptekarza
Wczoraj świętowali farmaceuci, dziś aptekarze, ponieważ na 26 września przypadają imieniny ich patronów – św. Kosmy i Damiana. Żyjący w III wieku bracia byli rzymskimi lekarzami, którzy zasłynęli niesieniem pomocy i niepobieraniem za to wynagrodzenia.
Wszystkim aptekarzom w dniu ich święta życzymy samych sukcesów. Tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym.