1 października – Kawa, wegetarianizm, seniorzy i pracownicy służby zdrowia

0
Obraz Myriam Zilles z Pixabay

Wrzesień był miesiącem, gdy niemal codziennie obchodziliśmy po kilka świąt. Tymczasem nastał październik i już pierwszego dnia mamy sporą dawkę kolejnych, jak Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, Międzynarodowy Dzień Kawy czy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Jeżeli ktoś uważa, że wegetarianizm to wynalazek naszych czasów, nie wie nawet, jak bardzo się myli. Z jedzenia mięso rezygnowano już od antyku, a osobom które się na to decydowały przypisywano np. pobożność i sprawiedliwość. Długą historię ma też dzisiejsze święto, ponieważ po raz pierwszy obchodzono je w 1977 roku.
Powodów, dla których rezygnuje się z jedzenia mięsa, może być sporo. Dla jednych to kwestia troski o los zwierząt, dla innych o stan środowiska. Czasem wynika to też z religii lub… preferencji kulinarnych. Dziś szczególnie warto chociażby spróbować rezygnacji z mięsa, bez względu na to, jaki cel miałby temu przyświecać. A kto wie, może przypadnie nam to do gustu?

Międzynarodowy Dzień Kawy

Nic nie pachnie tak, jak świeżo zaparzona kawa o poranku. Wie o tym każdy wielbiciel tego napoju. Dobry nastrój z samego rana to jednak nie jedyna zaleta picia kawy. Inne jej pozytywne właściwości to np. przyspieszenie metabolizmu, poprawa koncentracji, zwiększenie efektywności środków przeciwbólowych czy ograniczenie rozwoju próchnicy zębów. Kawa zmniejsza też ryzyko zapadnięcia na szereg chorób, takich jak marskość wątroby, cukrzyca typu II, rak jelita i wątroby oraz choroba Parkinsona.
Jak widać, kawa nie może narzekać na brak zalet. Warto więc dziś poświęcić chwilę na delektowanie się filiżanką tego napoju. Albo dwiema… 🙂

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Aby zwrócić uwagę na stereotypy dotyczące osób starszych i starzenia się w ogóle, a także na dyskryminację z jaką na co dzień muszą mierzyć się seniorzy, dokładnie 30 lat temu postanowiono ustanowić dzisiejsze święto. Taką decyzję podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku.
Tegoroczne obchody Dnia Osób Starszych są szczególnie wyjątkowe, bo w cieniu pandemii, która jest szczególnie niebezpieczna właśnie dla seniorów. „Biorąc pod uwagę większe ryzyko, z jakim borykają się osoby starsze podczas wybuchu pandemii takiej jak COVID-19, interwencje polityczne i programowe muszą być ukierunkowane na podnoszenie świadomości na temat ich szczególnych potrzeb” – stwierdza ONZ.

Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia

To kolejne z obchodzonych dziś świąt, które jest w tym roku niezwykłe ze względu na panującą pandemię SARS-CoV-2. To pracownicy ochrony zdrowia stoją bowiem na pierwszej linii frontu, walcząc o każdego chorego. Bez wątpienia należą więc im się za to podziękowania, ale też za ich codzienną pracę i trud, niekoniecznie związany z koronawirusem.