5 października – Światowy Dzień Habitatu

0

Mamy dziś pierwszy poniedziałek października, a więc też Światowy Dzień Habitatu. Obchodzimy go od 1985 roku za sprawą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dzisiaj obchodzimy też Światowy Dzień Nauczyciela. I choć w naszym kraju świętuje się go raczej 14 października, wszystkim nauczycielom dziś życzymy satysfakcji z pracy i wielu sukcesów.

Aby zrozumieć, jaki cel ma Światowy Dzień Habitatu, warto wiedzieć, czym właściwie jest habitat. A jest to środowisko oferujące dogodne warunki do życia dla danego gatunku, z angielskiego tłumaczone na polski jako „siedlisko”. Jednym z takich gatunków są ludzie, których połowa mieszka w miastach. Dlatego ONZ postanowiło ustanowić święto, którego celem jest możliwość przemyślenia stanu naszych miast i prawa wszystkich do odpowiedniego schronienia, ale też dążenie do rozwoju obszarów miejskich oraz przypomnienie, że każdy z nas ma możliwość kształtowania przyszłości swoich miast i miasteczek.

Tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Habitatu jest „Mieszkalnictwo dla wszystkich – lepsza przyszłość miast”. W obecnych okolicznościach, związanych z wybuchem pandemii COVID-19, która wymaga szczególnych środków ochrony i warunków do ich stosowania, ONZ zwraca uwagę, że „szacuje się, że już przed rozpoczęciem pandemii 1,8 miliarda ludzi na całym świecie żyło w slumsach i nieformalnych osadach, nieodpowiednich mieszkaniach lub w bezdomności. Około 3 miliardów ludzi nie ma podstawowych urządzeń do mycia rąk. Oznacza to, że miliony ludzi na całym świecie są bardziej narażone na zły stan zdrowia z powodu braku podstawowych usług i narażenia na wiele zagrożeń społeczno-gospodarczych i środowiskowych. Pandemia COVID-19 uwypukli nierówności strukturalne, pokazujące, w jaki sposób ludzie z mniejszości, ludów tubylczych i migrantów są nieproporcjonalnie dotknięci niedogodnością mieszkaniową, przeludnieniem i bezdomnością. COVID-19 rozprzestrzenił się na obszarach, gdzie ludzie nie mają odpowiednich mieszkań i borykają się z nierównościami i ubóstwem. Mieszkańcy tych obszarów często nie są również uznawani przez władze ani chronieni i narażeni są na ryzyko eksmisji i relokacji, szczególnie w czasach kryzysu. Według MOP (Międzynarodowej Organizacji Pracy – przyp.) 55% ludności świata – około 4 miliardów ludzi – nie korzysta z żadnej formy ochrony socjalnej”.

W tych trudnych warunkach prawo do własnych 4 ścian jest szczególnie istotne. Ważny jest też Światowy Dzień Habitatu. Nie tylko w czasie pandemii, ale też na co dzień.