12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

0
Obraz Robinraj Premchand z Pixabay

Internet to źródło wiedzy i rozrywki, ale też ogromne zagrożenie, jeśli nieumiejętnie się z niego korzysta. Dlatego 12 października 2004 roku po raz pierwszy świętowano Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest informowanie o zagrożeniach, na jakie można natknąć się w sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego.

Inicjatywę wsparło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, a honorowy patronat objął nad nią Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.


Jakie niebezpieczeństwa czyhają w internecie? Wśród tych najgroźniejszych można wymienić chociażby kradzież danych, stalking czy wyświetlanie się dzieciom nieodpowiednich dla ich wieku treści. Najprostszą formą ochrony jest natomiast oprogramowanie antywirusowe, połączone z funkcją blokady rodzicielskiej, jeśli zachodzi taka potrzeba (czyli takiej, która blokuje treści nieodpowiednie dla najmłodszych). Korzystając z takich programów należy pilnować, by regularnie wykonywać pełne skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów.

Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek i ostrożność, by nie reagować na podejrzane wiadomości, nie ujawniać danych obcym osobom i sprawdzać, czy strona na której podajemy ważne informacje, jak hasło do bankowości elektronicznej, jest szyfrowana.
To tylko kilka wskazówek, które warto stosować na co dzień, by chronić się przed zagrożeniami w sieci. Internet to bowiem wspaniała sprawa, ale można sobie za jego sprawą napytać biedy.