Dzisiaj ważne święto – Dzień Ratownictwa Medycznego

0

Na 13 października, obok Dnia Dawcy Szpiku, przypada jeszcze jedno ważne święto. Chodzi o Dzień Ratownictwa Medycznego. 


To właśnie od interwencji ratowników medycznych najczęściej zależą dalsze losy pacjenta. Aby uhonorować ich poświęcenie i odpowiedzialność, w 2006 roku postanowiono o ustanowieniu oficjalnego święta, które po raz pierwszy było uroczyście obchodzone w Wyszkowie, w województwie mazowieckim.

Patronem Dnia Ratownictwa Medycznego jest błogosławiony Gerard Tonque, który był założycielem zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana. Gerard Tonque zachorował podczas pobytu w Jerozolimie i trafił do tamtejszego szpitala św. Jana Jałmużnika. Po powrocie do zdrowia wstąpił do bractwa istniejącego przy szpitalu, a z czasem został przełożonym zarówno bractwa, jak i szpitala. Organizował także pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Warto to tym pamiętać i podziękować dzisiaj wszystkim ratownikom medycznym za trud wkładany w ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Szczególnie teraz, w okresie epidemii, gdy niosąc pomoc innym narażają własne zdrowie. My również składamy im podziękowania i dołączamy się do najserdeczniejszych życzeń.