15 października – Aż 8 świąt w jeden dzień

0

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, Światowy Dzień Białej Laski, Dzień Dziecka Utraconego, Światowy Dzień Mycia Rąk, Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, Międzynarodowy Dzień Mediacji, Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych i Święto Wojsk Radiotechnicznych – wszystkie te święta przypadają na 15 października. Każde z nich jest na swój sposób ważne, a większość z nich przypomina o naprawdę istotnych problemach.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Według szacunków, co roku nowotwór piersi diagnozowany jest u 12 tysięcy Polek, a na świecie sytuacja wcale nie jest lepsza. W odpowiedzi na tak niepokojące statystyki ustanowiono Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Celem jest nie tylko uświadomienie społeczeństwa o powadze tego nowotworu, ale przede wszystkim zachęcenie do profilaktyki.
Fundamentem profilaktyki w przypadku raka piersi jest samobadanie, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Nietrudno znaleźć w internecie dokładne instrukcje, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. W przypadku wątpliwości, można to skonsultować z ginekologiem, którego także powinno się widywać regularnie, wykonując przy tym USG. Natomiast po 35. roku życia warto udać się również do onkologa i systematycznie wykonywać mammografię.
Warto także pamiętać, że rak piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet i każdego roku zapada na nią także około setki mężczyzn. Profilaktyka ważna jest więc niezależnie od płci. A im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na jego pokonanie.

Światowy Dzień Białej Laski

Choć z pozoru Światowy Dzień Białej Laski może brzmieć zagadkowo, w istocie jego idea jest całkiem prosta. Jest to święto osób niewidomych i niedowidzących, którego celem jest przedstawienie społeczeństwu, a przede wszystkim rządom i władzom lokalnym, z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień.
Święto zostało po raz pierwszy ustanowione w 1964 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Wtedy jednak nadano mu nazwę White Cane Safety Day, czyli Dzień Bezpiecznej Białej Laski. 5 lat później Międzynarodowa Federacja Niewidomych podczas Zgromadzenia Ogólnego postanowiła ustanowić 15 października jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski, którego pierwsze obchody odbyły się w 1970 roku. W Polsce natomiast pierwszy raz świętowano w 1993 roku.
Istnieje jeszcze jedno święto o podobnej tematyce, a mianowicie Międzynarodowy Dzień Niewidomy. Obchodzimy go 13 listopada, w rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu.

Dzień Dziecka Utraconego (Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych)

Dzień, w którym rodzice mogą pokazać światu swoją miłość do utraconego dziecka, ale też spotkać się z innymi osobami, które dotknęła taka tragedia, aby wzajemnie wesprzeć się w rozpaczy. Po to przede wszystkim powstało to święto i nieprzypadkowo obchodzimy je 15 października. Począwszy od 1 stycznia do dziś właśnie powinna trwać ciąża.
Dzień Dziecka Utraconego po raz pierwszy zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Tam też jednym ze sposobów obchodów jest symboliczna błękitno-różowa kokardka, którą rodzice przypinają do swoich ubrań. W Polsce natomiast po raz pierwszy to święto pojawiło się 16 lat temu. Jest ono niesamowicie istotne, ponieważ nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele rodzin zmaga się z utratą dziecka. Według statystyk, jeszcze przed porodem aż do 15% ciąż kończy się poronieniem. I szczególnie dziś, jeśli w naszym otoczeniu jest ktoś, kto zmaga się z podobną tragedią, warto okazać mu wsparcie i zwyczajnie, po ludzku, przytulić.

Światowy Dzień Mycia Rąk

Od czasu do czasu w przestrzeni publicznej podnosiły się głosy przestrzegające przed miażdżącymi statystykami, według których ogromny odsetek społeczeństwa unika mycia rąk, nawet po skorzystaniu z toalety. Sytuacja najpewniej uległa poprawie za sprawą prowadzonej kampanii związanej z pandemią COVID-19, ale nigdy za wiele przypominania, że naprawdę warto często myć ręce.
Światowego Dnia Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oczywistym celem było zachęcenie ludzi, a przede wszystkim najmłodszych, do regularnego dbania o higienę. Bo choć może się to wydawać nieprawdopodobne, częste mycie rąk jest elementem profilaktyki w przypadku chorób, które doprowadzają do śmierci kilku milionów dzieci na całym świecie, a szczególnie w krajach rozwijających się. Mowa tu o biegunce oraz infekcjach układu oddechowego. Dlatego tak ważnym jest, by pamiętać o myciu rąk i uczyć tego nawyku kolejne pokolenia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

W 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło o ustanowieniu kolejnego z przypadających na dzisiaj świąt. Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich to uhonorowanie dla kobiet, które swoją codzienną pracą są jednym z fundamentów rozwoju obszarów wiejskich na całym świecie. Jednocześnie jest to okazja, aby przypomnieć, że kobiety mieszkające na wsi są bardzo często narażone na ubóstwo, dyskryminację i przemoc.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Budowanie odporności kobiet na obszarach wiejskich w następstwie COVID-19”. Jak bowiem słusznie zauważa ONZ, w okresie pandemii wiele kobiet mieszkających na wsi ma bardzo utrudniony dostęp do opieki medycznej, leków czy szczepionek. „Ponadto, wiele kobiet wiejskich cierpi z powodu izolacji, a także szerzenia się dezinformacji i braku dostępu do kluczowych technologii usprawniających ich pracę i życie osobiste” – dodaje ONZ.

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Jak uniknąć formalności i stresu związanych z postępowaniem sądowym? Można to zrobić za sprawą mediacji, o czym przypomina dzisiejsze święto. Zostało ono ustanowione w 2005 roku z inicjatywy amerykańskiej organizacji Association for Conflict Resolution (ACR), do Polski zaś przywędrowało za sprawą Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2008. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o tym, jak w sposób pokojowy można rozwiązywać konflikty. Dlatego organizowane są różnego rodzaju konferencje, warsztaty czy spotkania z mediatorami, którzy opowiadają o tajnikach swojej pracy i zaletach korzystania z ich usług w konfliktowych sytuacjach. Wszystko po to, by zachęcać do unikania sądowych batalii, a tym samym zaoszczędzenia czasu, nerwów i… pieniędzy. Mediacje często okazują się bowiem nie tylko szybszym, ale i tańszym rozwiązaniem.
Jednocześnie obchodzimy właśnie Tydzień Mediacji, który trwa od 12 do 16 października.

Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych

Święto wprowadzone w 1948 roku przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) ma przypominać o prospołecznej i ekonomicznej roli, jaką odgrywają unie kredytowe. Obchodzimy je w trzeci czwartek października, więc w 2020 roku właśnie dzisiaj.
Czym właściwie jest unia kredytowa? To spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, zwana SKOK-iem, do której przynależność jest zupełnie dobrowolna, a której członkowie umieszczają swoje pieniądze na kontach depozytowych, podczas gdy inni mogą z nich korzystać na zasadzie kredytu. W skrócie można więc powiedzieć, że jest to system, w którym jedni członkowie
unii pożyczają pieniądze innym. Celem SKOK-u nie jest bowiem generowanie zysków, a poprawa sytuacji finansowej jej członków.

Święto Wojsk Radiotechnicznych

Należące do jednych z najnowocześniejszych rodzajów wojsk w naszych rodzimych siłach zbrojnych wojska radiotechniczne obchodzą swoje święto od 6 stycznia 2005 roku. Ustanowił je Minister Obrony Narodowej na pamiątkę utworzenia pierwszej jednostki obserwacyjno-meldunkowej.
Zadaniem wojsk radiotechnicznych jest prowadzenie rozpoznania i powiadamiania o ataku powietrznym, a także zabezpieczanie działań wojsk rakietowych, artylerii przeciwlotniczej czy lotnictwa myśliwskiego. Ich rozwój datuje się na okres II wojny światowej i lata powojenne, w Polsce zaś pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku jako wspomniana już wcześniej służba obserwacyjno-meldunkowa. Jest to więc jeden z najmłodszych, ale jednocześnie najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzaju wojsk, które wciąż są doskonalone i modernizowane.