7 listopada – Feminizm i fizyka medyczna, ale też numbaty i kotlety schabowe

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Niepodzielnie królują na polskich stołach, a niedzielne obiady bez nich wydają się jakby niepełne… Mowa oczywiście o kotletach schabowych, które mają dzisiaj swoje święto. Nie tylko one zresztą, świętują bowiem też numbaty, czyli mrówkożery workowate. Mamy dziś jednak i takie święta, które trudno streścić jednym zdaniem. To Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej i Światowy Dzień Feministek.

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Święto obchodzone z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej od 2013 roku ma promować zagadnienia z nią związane. Datę ustalono nieprzypadkowo – 7 listopada to dzień urodzin wybitnej polskiej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.
Jak nietrudno się domyślić, fizyka medyczna obejmuje pojęcia, teorie i metody fizyczne stosowane w medycynie, tak w profilaktyce, jak diagnostyce, terapii i rehabilitacji. Określenie to wprowadził prawdopodobnie w XIX wieku Neil Arnott, szwedzki lekarz i wynalazca. Początek rozwijania się tej dyscypliny datuje się jednak dopiero na przełom wieku XIX i XX i przypadające na ten okres dwa odkrycia – promieniowania X przez Wilhelma Röntgena (dlatego też nazywa się je promieniowaniem rentgenowskim) i promieniotwórczych pierwiastków przez małżeństwo Curie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Światowy Dzień Feministek

– a więc kobiet, które walczyły, i wciąż walczą, o równouprawnienie płci. O równość polityczną, ekonomiczną, osobistą i społeczną. To im zawdzięczamy wiele praw, m.in. prawo wyborcze, do edukacji czy pracy.
Feminizm to pojęcie znane każdemu, jednak nie każdy wie, skąd się wywodzi. Kojarzony częściej z angielskimi sufrażystkami tak naprawdę ma swoje korzenie we Francji, w dodatku już w XIV wieku, a to za sprawą literatki Christine de Pisan, która protestowała przeciw dominacji mężczyzn i mizoginii oraz promowała udział kobiet w nauce, sztuce i polityce. Niektórzy upatrują też początków feminizmu prawie 300 lat później, w czasach rewolucji francuskiej. W 1791 roku Olympe de Gouges wydała bowiem Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki, a za swoje feministyczne poglądy została zgilotynowana.

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku równość płci jest czymś oczywistym. Tymczasem nic bardziej mylnego. Na świecie są państwa, w których kobiety nie mają podstawowych praw, jak Syria, Iran czy Sudan. Co więcej, według tegorocznego badania Banku Światowego „Kobiety, biznes i prawo 2020” tylko 8 państw w pełni respektuje prawa kobiet. To Belgia, Dania, Francja, Islandia, Łotwa, Luksemburg, Kanada i Szwecja. W tym zestawieniu Polska nie wypadła najgorzej, ponieważ znalazła się na 30 miejscu na prawie 200 badanych krajów. Na końcu listy znalazły się natomiast wspomniane wcześniej Syria, Iran i Sudan, a także Jemen, Katar, Kuwejt, Afganistan i Strefa Gazy. Biorąc natomiast pod uwagę średnią z całego świata obliczono, że kobiety mają ¾ praw, jakie przysługują mężczyznom. To statystyka pokazująca, że w kwestii równouprawnienia do zrobienia jest jeszcze wiele.

Dzień Kotleta Schabowego

Na zakończenie przedstawiamy kulinarne inspiracje w postaci przepisów na kotlety schabowe, które pozwolą idealnie uczcić dzisiejsze święto.

Jak ten Magdy Gessler, pochodzący z programu „Kuchenne Rewolucje”. Potrzebne będą: 2 kotlety schabowe, 1 cebula, 1 jajko, szklanka mleka (3,2% tłuszczu), sól, pieprz, bułka tarta, masło klarowane i mąka. Aby stworzyć „idealne kotlety schabowe”, należy najpierw robić mięso na cienkie kotlety i przełożyć je do miski, w której znajduje się mleko i pokrojona w piórka cebula. Naczynie trzeba następnie owinąć folią i odstawić do lodówki na przynajmniej 2 godziny. Po tym czasie mięso możemy wyjąć z marynaty, odsączyć i zająć się panierowaniem. To zaś będzie miało trzy etapy – najpierw obtaczamy kotlety w mieszance jajka, kilku łyżek mleka, soli i pieprzu, później w mące, a na końcu w bułce tartej. Nadmiar tej ostatniej warto delikatnie strzepać. Teraz pozostaje usmażyć mięso na maśle klarowanym z obu stron na złoty kolor, a później… spałaszować.

Nieco inny pomysł na schabowe ma Jakub Kuroń. Do przygotowania kotletów według jego przepisu potrzebujemy: 600 g schabu środkowego, 500 ml mleka, 2 ząbki czosnku, 1 cebula, 3 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 1,5 łyżeczki soli, 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego, 1 szklankę mąki pszennej, 1 szklankę bułki tartej i olej roślinny lub smalec do smażenia. Pierwszym krokiem jest oczywiście podzielenie mięsa na kotlety, w tym przypadku 4, a później rozbicie ich tłuczkiem. Następnie mięso należy zanurzyć w marynacie, złożonej z mleka, rozgniecionego czosnku, cebuli pokrojonej w plastry, liścia laurowego, ziela angielskiego, soli i pieprzu. Naczynie z marynującymi się kotletami trzeba odstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, po tym czasie zaś osuszyć ręcznikiem papierowym. Teraz czas na panierkę – najpierw mąka, później jajko, na koniec bułka tarta. Ostatni etap to usmażenie na oleju lub smalcu z obu stron.

Załączamy też przepis w formie wideo „z MENU Dorotki”, który musi być dobry, bo cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory obejrzało go już prawie milion osób! Sprawdźcie sami:

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA