10 listopada – Święto jeży, ale nie tylko

0
Obraz Alexas_Fotos z Pixabay

Dziś przede wszystkim świętują jeże, a to za sprawą przypadającego na 10 listopada Dnia Jeża. Nie jest to jednak ostatnie z dzisiejszych świąt, ponieważ obchodzimy też Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju.

Dzień Jeża

Z okazji dzisiejszego święta przede wszystkim warto się zastanowić, jak możemy pomóc tym małym, kolczastym stworzeniom. Szczególnie, że jest to gatunek zagrożony, który może wyginąć w ciągu następnych kilkunastu lat.
Jak zawsze, najbardziej istotna jest profilaktyka. A ta w przypadku pomocy jeżom wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy wystawić w ogrodzie miseczkę z pokarmem, najlepiej z drobno pokrojonym surowym mięsem. Paląc liście i gałęzie, trzeba uważnie sprawdzić, czy nie zagnieździły się tam jeże. Uważać trzeba także podczas koszenia trawnika. Warto również zrezygnować z trucizn na szkodniki oraz chemicznego odkażania wody, które dla tych kolczastych ssaków są śmiertelne. Można też zbudować domek dla jeża, w którym mógłby on spokojnie przezimować. Prosty sposób wykonania takiego domku autorstwa Roberta W. zamieszczamy poniżej:


Przede wszystkim pamiętajmy o jednej rzeczy – jeśli natkniemy się na jeża za dnia lub zimą, to znaczy, że coś mu dolega – może być chory, głodny albo wyziębiony. W takim przypadku warto zabrać go do weterynarza. Podobnie jeśli zobaczymy rannego osobnika przy drogach, na których wiele jeży ginie.

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

Jak większość tegorocznych świąt związanych z ONZ, tak i dzisiejsze powiązano z ogólnoświatową pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Tematem Światowego Dnia Nauki dla Pokoju i Rozwoju w 2020 roku jest bowiem „Nauka dla i ze społeczeństwem w radzeniu sobie z globalną pandemią”. Pod takim też hasłem odbędzie internetowa dyskusja organizowana przez UNESCO, do której można dołączyć pod hashtagiem #ScienceDay. Organizacja przedstawiła też trzy główne filary walki z COVID-19 z naukowego punktu widzenia: międzynarodową współpracę naukową, zapewnienie dostępu do wody oraz wspieranie odbudowy ekologicznej.

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju został ustanowiony podczas Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w 2001 roku. Święto ma cztery nadrzędne cele: zwiększenie świadomości społeczeństwa o roli nauki w pokojowym społeczeństwie; solidarność we wspieraniu nauki krajowej i międzynarodowej; zwrócenie uwagi na wyzwania stojące przed nauką i rozszerzenie wsparcia na rzecz przedsięwzięć naukowych; podniesienie zaangażowania w przekazywaniu wiedzy. To też okazja dla UNESCO do pokazania swojego zaangażowania w rozwój międzynarodowej współpracy i wymiany naukowej, która jest istotnym elementem promowania pokojowego i zrównoważonego rozwoju społecznego.