22 listopada – Dzień kredek i święto wojskowego transportu

0
Obraz kalhh z Pixabay

Jaki wpływ na rozwój dziecka i psychikę dorosłych mają kredki? Kto obchodzi dziś swoje święto? Na te pytania odpowiadają: Dzień Kredki i Święto Transportu Wojskowego, przypadające na 22 listopada.

Dzień Kredki

W rzeczy samej – kredka także ma swoje święto. A powodów ku temu nie brakuje. Kredki odgrywają bowiem niemałą rolę w rozwoju dzieci, pozwalając na wyrażenie myśli, uczuć i marzeń, rozwinięcie wyobraźni oraz umiejętności manualnych, a przy tym są świetną zabawą. Za kredki często łapać powinni jednak i dorośli, dla których powstały przecież specjalne kolorowanki. Ich celem jest odstresowanie i przepracowanie dręczących nas myśli, czemu tak prosta, a jednocześnie kreatywna czynność zdecydowanie sprzyja.
Kredki to nie tylko narzędzie dla amatorów. Przy ich pomocy powstały dzieła wybitnych artystów. Wystarczy wspomnieć Picassa, jednego z najbardziej znanych malarzy, który wiele ze swoich rysunków stworzył właśnie kredkami. Używał ich też m.in. polski malarz Artur Grottger, który przy pomocy czarnych i białych kredek stworzył bodaj najsłynniejszy swój cykl rysunków o powstaniu styczniowym.
Co niezwykle ciekawe, kredki mogą mieć zastosowanie nie tylko w rozrywce i sztukach plastycznych, ale i w nauce. W latach 1964-1965 za pomocą kredek powstał bowiem pierwszy obraz Marsa, namalowany przez pracowników sekcji telekomunikacji Voyager w jednym z laboratoriów NASA.


Święto Transportu Wojskowego

Przypomnienie historii powstawania jednostek transportu i ruchu wojsk, uczczenie dotychczasowej pracy, ale też wręczenie medali, dyplomów i awansów żołnierzom oraz pracownikom wojska – tak najczęściej wyglądają obchody Święta Transportu Wojskowego, które przypada na 22 listopada. To też okazja, by docenić tę gałąź polskiego wojska, również przyczyniającą się do bezpieczeństwa w naszym kraju.