Kartka z kalendarza: 28 grudnia – Dzień Gry w Karty

0
Obraz jmesquitaau z Pixabay

W ciągu roku obchodzimy różnego rodzaju nietypowe święta. Wśród nich znajdują się też i takie, które dotyczą gier. I tak na przykład 12 września świętują gry wideo, a 20 lipca – szachy. Planszówki mają aż dwa „swoje dni” – międzynarodowy, którzy przypada na 30 kwietnia, oraz krajowy, który w tym roku obchodziliśmy po raz pierwszy 10 października. I jeśli miłośnicy gier karcianych poczuli się pominięci, to zupełnie niepotrzebnie, bo na dziś przypada także ich święto. A konkretnie Dzień Gry w Karty.

Skąd w ogóle wzięły się karty? Jak donosi Wikipedia, powstały jako przeniesienie na papier notacji używanej w czasie gry w kości i były znane w Chinach jeszcze przed X wiekiem. W Europie natomiast pojawiły się około czterech wieków później, a swoją popularność zawdzięczają m.in. Johannesowi Gutenbergowi, czyli wynalazcy druku, dzięki któremu produkcja kolejnych talii kart stała się o niebo łatwiejsza i szybsza.

Karty mają szereg różnych zalet. Są niedrogie, łatwe w transporcie, dostarczają masy dobrej zabawy i integrują, często międzypokoleniowo. Mają też zbawienny wpływ na nasz rozwój. Przede wszystkim uczą, jak grać fair play i radzić sobie tak ze zwycięstwem, jak przegraną. Rozwijają też pamięć, koncentrację i umiejętność planowania. A nowoczesna technologia sprawiła, że możemy grać nie tylko wszędzie (wystarczy do tego telefon), ale i z każdym. W internetowych rozgrywkach bez problemu mogą bowiem brać udział osoby przebywające w różnych zakątkach świata.

Jak widać, w karty warto grać, w dodatku już od najmłodszych lat. Nie tylko 28 grudnia, ale w każdy inny dzień roku również. Bez względu jednak na dzień i porę, życzymy dobrej zabawy.