4 lutego 2021 – Walka z rakiem, wolność wyboru i przemysł mięsny

0
fot. zwrotnikraka.pl

Dzisiaj, 4 lutego obchodzimy 3 ważne święta. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, Światowy Dzień Wyborów oraz Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego. Dwa z tych świąt obchodzimy każdego roku tego samego dnia kalendarzowego, a jedno jest świętem ruchomym, które obchodzimy zawsze w pierwszy czwartek lutego.


Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
W tym roku w czwartek 4 lutego, obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem (ang. World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Gdzie przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Rak to główna przyczyna zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija około 100 tysięcy osób rocznie. Pamiętajmy, że możemy jednak wiele zrobić, żeby im zapobiegać i skutecznie leczyć.
Warto też przypomnieć, że coraz więcej osób, u których zdiagnozowano raka we wczesnym stadium rozwoju, wygrywa tę walkę. „Rak to nie wyrok”. Tak brzmi jedno z haseł kampanii profilaktyki nowotworowej.
Niestety choroby nowotworowe w stadium, w którym jest duża szansa na wyleczenie, są bezobjawowe. Wtedy rak nie boli. Dlatego też powinniśmy wspierać rozwój profilaktyki nowotworowej, która powinna osiągnąć poziom znany z motoryzacji… Dlaczego…? Bo przecież każdy samochód (z wyjątkiem tych młodszych) musi co roku przejść obowiązkowy przegląd techniczny. Choć nawet nie ma żadnych usterek, „nic go nie boli”. I zastanówmy się… Skoro z samochodami jeździmy co roku na przegląd techniczny, to czy nie powinniśmy przynajmniej raz w roku, zabrać siebie i udać się z naszym, „wehikułem” na „przegląd techniczny”…?
Zadbajmy o siebie i naszych bliskich…

Światowy Dzień Wyborów
W tym roku, już po raz 14 obchodzimy przypadający w pierwszy czwartek lutego Światowy Dzień Wyborów (ang. Global Election Day). To ruchome święto w tym roku przypada na dzień 4 lutego. Święto demokracji zostało ustanowione w 2005 roku przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych (Global Elections Officials — GEO).
Stanowi on symbol powszechnego prawa obywateli do udziału w wyborach i tym samym ważną formę kształtowania demokratycznych praw i wolności obywatelskich. Umacnianie procesu demokracji na świecie, poszerzanie wiedzy wyborczej, promowanie udziału wyborców w głosowaniu są stale aktualne. Częścią tego procesu jest też potrzeba ulepszania procedur wyborczych i przybliżania ich wyborcom.
Warto sobie uzmysłowić, że demokracja i wolność wyboru nie są dane raz na zawsze. O czym przekonujemy się niemal codziennie. Każdej władzy, tej demokratycznie wybranej również, czasami ta demokracja zaczyna uwierać. Co rusz pojawiają się politycy, którzy dla „ułatwienia sobie życia”, mają zakusy by tę demokrację ograniczać. Mało tego. My sami czasami wściekamy się na demokrację i wolność wyborów. Głównie wtedy, gdy jesteśmy przekonani o swojej racji, a większość ma inne zdanie. Doskonale o tym wiedzą na przykład członkowie wspólnot mieszkaniowych…
Pamiętajmy, że Adolf Hitler i jego narodowo-socjalistyczna partia NSDAP uzyskały władzę w demokratycznych wyborach. I nawet nie zmieniając ówczesnej Konstytucji Niemiec zrobili to co zrobili…
Tak. Demokracja i wolność wyboru nie są doskonałym tworem, który uszczęśliwi wszystkich, ale jak mawiał Winston Churchill, lepszego nie wymyślono.

Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego
Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego Z tej okazji wszystkim rzeźnikom i pracownikom przemysłu wędliniarskiego życzymy wszystkiego najlepszego! To dzięki pracy tych ludzi możemy cieszyć się świeżymi wyrobami mięsnymi, w tym drobiowymi, każdego dnia. Życzmy im i sobie aby przygotowywali swoje produkty tak jakby robili je dla siebie. Żeby ich praca była pasją. Pasją ludzi, którzy czerpią radość z przyrządzania smakołyków dla bliskich, przyjaciół i znajomych.
Jednocześnie pamiętajmy, że mimo wielu żywieniowych zalet, mięso powinniśmy jeść w umiarkowanych ilościach. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia opublikowanymi w styczniu 2016 roku, w ciągu tygodnia konsumpcja wędlin i mięsa, zwłaszcza czerwonego, nie powinna przekraczać 0,5 kg. Niestety, wielu Polaków zapomina o tych zasadach i pomimo zaleceń spożywa ich za dużo. Spożycie mięsa na świecie wynosi 800-820g tygodniowo, zaś w Polsce – 1,3kg. Umiarkowane sięganie po mięso czerwone i wędliny jest szczególnie ważne dla osób z zaburzonym profilem lipidowym, nadciśnieniem, schorzeniami układu pokarmowego i nerek.