12 lutego – Czy Darwin dojeżdżał do pracy rowerem…?

0
fot. dimitri_c / freeimages.com
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Może…? I to może… jest dość prawdopodobne. Natomiast swoją najsłynniejszą pracę na pewno napisał piórem. Choć jeszcze nie wiecznym. Mógł też spotkać w swoich podróżach młodocianych wojowników. Dzisiaj obchodzimy cztery kolejne święta…


Światowy Dzień Darwina
12 lutego, w rocznicę urodzin Karola Darwina, w wielu krajach – w tym również w Polsce – obchodzony jest Dzień Darwina. Święto ma na celu popularyzację teorii ewolucji na drodze doboru naturalnego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Charles Robert Darwin, Karol Darwin (ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji. W dziedzinie nauk przyrodniczych, był „Kopernikiem”, który naukowo „wstrzymał” kreacjonistyczną teorię, która zakładała, że świat stworzony, a w szczególności życie na Ziemi niezmiennie trwa od powołania do życia. Mimo potwierdzenia jego teorii mnogością późniejszych badań naukowych, do dzisiaj kreacjoniści nie opuścili swoich bastionów i nie są w stanie zaakceptować, że „Ziemia jest okrągła”.

Podstawy swojej teorii Darwin zawarł w książce „O powstawaniu gatunków”, wydanej w roku 1859. Darwin, przez dekady gromadził dane i przemyślenia na temat kształtowania się różnorodności międzygatunkowej. Najważniejsze były oczywiście obserwacje poczynione w latach 1831–1836 podczas podróży na statku HMS Beagle, który udał się ku wybrzeżom Ameryki Południowej celem sporządzenia dokładnych map tamtych terenów. To właśnie wtedy na jednej z wysp archipelagu Galapagos Darwin obserwował grupę kilkunastu różniących się fizycznie zięb, które później zostały nazwane ziębami Darwina, czy inaczej – darwinkami.

Teoria ewolucji wyjaśnia mechanizmy i przebieg ewolucji biologicznej. Współcześnie za najbardziej kluczowe uważa się pięć czynników: dziedziczność (uwarunkowane genetycznie przejmowanie cech swoich przodków), zmienność (brak dokładności dziedziczenia prowokuje przypadkowe zmiany – mutacje), ograniczone zasoby (powodują walkę organizmów o zasoby środowiskowe), dostosowanie (wykształcenie cech ułatwiających tę rywalizację) oraz różnicowa przeżywalność (lepsze dostosowanie zwiększa szansę na przeżycie).
Ciekawostką jest fakt, że Karol Darwin, jest jedną z nielicznych anglosaskich postaci, oprócz Williama Szekspira i Karola Dickensa, których imię lub nazwisko w piśmie spolszczamy.

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy
12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Dzień ten obchodzony jest od 2002 r., na pamiątkę wejścia w życie Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych.
Do Protokołu przystąpiło już ok. 150 krajów, zakazując tym samym udziału osób poniżej 18 lat w konfliktach zbrojnych. Ponadto nabór lub wykorzystanie w działaniach zbrojnych dzieci poniżej 15 lat stanowi zbrodnię wojenną.

Z historii wiemy, że mężczyźni poniżej 18 roku życia, byli przez stulecia wykorzystywani w większości konfliktów zbrojnych. Choć głównie jako służby pomocnicze. Jednakże niejednokrotnie zdarzało się, że musieli też walczyć i na pierwszej linii frontu. I nie dotyczy to tylko odległych czasów. Choć w XXw. już od dawien dawna, nie było to normą, to przecież niepełnoletni walczyli choćby w Powstaniu Warszawskim czy, zmuszeni rozkazami Hitlera w obronie Berlina.

Niestety dzieci-żołnierze wykorzystywane są nadal. Współcześnie dzieje się tak w Mali, Czadzie, Demokratycznej Republice Kongo, Sri Lance, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Jemenie i Somalii.
Badania przeprowadzone przez Amnesty International w Mali ukazują z jakim koszmarem borykają się dzieci – żołnierze. Niepełnoletni wykorzystywani są do wsparcia oddziałów zbrojnych ale zdarza się, że są wykorzystywani na pierwszej linii frontu.

Dzień Dzieci-Żołnierzy ma przypominać, że na świecie ok. 250-300 tys. osób niepełnoletnich angażowanych jest w konflikty zbrojne. W wielu krajach już 10-latki powoływani są do wojska. Przerażający jest fakt, że dzieci porywane są lub po prostu sprzedawane przez swoich rodziców do walki w oddziałach grup terrorystycznych. Wiele z nich ginie, zostaje okaleczonych, staje się ofiarami gwałtu i przemocy seksualnej.

Choć większość państw sprzeciwia się rekrutowaniu i wykorzystywaniu przez siły zbrojne lub uzbrojone grupy kogokolwiek poniżej 18. roku życia, według danych międzynarodowej koalicji organizacji pozarządowych Child Soldiers International, od stycznia 2011 r. niepełnoletni żołnierze w znaczący sposób wykorzystywani byli w 19 krajach.

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem
12 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem.
To właśnie 12 lutego 1884 roku Lewis Waterman opatentował pióro wieczne. Zanim powstały pióra wieczne, pisano stalówkami osadzonymi w obsadkach, które maczano w kałamarzu wypełnionym atramentem. Nasi rodzice uczyli się w ławkach, w których wydrążone były specjalne otwory na kałamarz i zagłębienie na pióro. Obecnie mało kto używa pióra – już dawno wyparły je zwykłe długopisy lub cienkopisy, które są wygodniejsze, bo nie trzeba napełniać ich atramentem. Pióro jednak nadal ma renomę. Wszystkie uroczyste podpisy składane pod oficjalnymi dokumentami składane są właśnie piórami. Znamiennym polskim ewenementem w tej kategorii był podpis oczywiście słynny podpis, składany przez Lecha Wałęsę pod Porozumieniami Sierpniowymi. Tym którzy nie pamiętają, przypomnimy, że Lech Wałęsa składał ten podpis, równie słynnym, wielkim długopisem z wizerunkiem Jana Pawła II.

W wielu szkołach podstawowych, pisanie piórem jest też wprowadzane indywidualnie, na pewnym etapie nauki pisania w celu poprawy jakości charakteru pisma. Bo pisanie piórem wymaga większej uwagi na dokładniejszym pisaniu liter.

Mówi się też o wielu korzyściach płynących z pisania piórem, np., że ręczne pisanie przyspiesza myślenie, kartka i pióro w ręku pomagają osiągnąć skupienie, a co za tym idzie, dają pola wyobraźni.
Podobno, co wychodzi spod pióra, jest bardziej twórcze, pisząc odręcznie, łatwiej poruszyć w sobie pokłady empatii, zaś opisami uczuć poruszyć czytelnika. Możliwość ręcznego pisania, odbierania świeżego tekstu zmysłami powonienia i dotyku, to dodatkowa przyjemność z pisania.
Spróbujcie. Może macie jeszcze gdzieś w domu pióro…?

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
W piątek, 12 lutego 2021 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Po raz pierwszy to nietypowe święto obchodzili Amerykanie w 2013 roku.
Czy wyobrażasz sobie, że można dojeżdżać do pracy rowerem? Można! Zimą też…? Tak, można! A może są pośród nas miłośnicy zimowej jazdy po mieście jednośladem?

Popularne powiedzenie mówi, że nie ma złej pogody – są tylko nieodpowiednie ubrania. Tak też odpowiadałem ludziom, którzy dziwili się, że jeżdżę rowerem zimą. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać… Dla chcącego nic trudnego. Co więcej, regularna jazda rowerem zimą, jak i każda aktywność w plenerze, wpływa doskonale na odporność organizmu oraz na nasze samopoczucie i zdrowie. Same zalety. O ile oczywiście nasz obecny stan zdrowia pozwala nam na to, żeby wsiadać tak często na rower. Może się wydawać, że obecny czas, naznaczony pandemią koronawirusa, może nie być najlepszym okresem na wdrażanie się w ekstremalne wyzwania dla naszego organizmu. Czego ostatnio dowiodło kilkoro nierozsądnych morsów górskich. Jednak umiarkowana, rozsądna aktywność fizyczna na pewno nam nie zaszkodzi.

Na wsiach od dziesięcioleci mnóstwo ludzi dojeżdżało i wciąż dojeżdża w różne miejsca rowerem. Głównie ze względu na brak innej możliwości. Ale na ulicach miast, gdzie funkcjonuje komunikacja, możemy zauważyć coraz więcej osób poruszających się zimą na rowerach. Nie z braku alternatywy, ale z wyboru. Dowodem na to, że nie brakuje rowerzystów, którzy nie boją się mniej oczywistych do jazdy warunków, jest też strona www.winterbiketoworkday.org, na której widnieje tabela z rankingiem miast, zachęcająca do międzynarodowej rywalizacji. Nie ma tam twojego miasta…? Może dzięki tobie tam się znajdzie…?

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA