22 lutego – Byłeś harcerzem wpisz to w C.V.

0
Robert Baden-Powell (1857–1941) i Olave Baden-Powell (1889–1977) źródło: wikipedia.com

David Lynch, Harrison Ford, Richard Gere, Mariah Carey, David Bowie, David Backham czy Michael Owen też byli harcerzami. Dzisiaj z okazji Dnia Myśli Braterskiej spróbowaliśmy znaleźć dla was, kto ze sławnych ludzi na świecie i w Polsce ma w swoich biografiach skauting i harcerstwo. Drugim świętem rozpoczynającym dziś w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Z tej okazji dowiecie się gdzie szukać informacji o prawach ofiar przestępstw oraz znajdziecie kilka ważnych informacji o tym gdzie można szukać bezpłatnej pomocy prawnej.

Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci.

Tak o tym święcie możemy przeczytać w Wikipedii. A praktycznie jest to dzień, który ja żartobliwie określam, jako dzień ujawnienia. Taki swoisty „coming out”, wszystkich którzy są, lub kiedykolwiek byli związani z ruchem harcerskim. Tego dnia w mediach społecznościowych pojawia się mnóstwo zdjęć, naszych bliższych czy dalszych znajomych, w mundurach harcerskich z życzeniami i pozdrowieniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. I dzięki temu dowiadujemy się jak, wielu ludzi z naszego otoczenia, bardziej lub mniej w swojej przeszłości, było związanych z tym wspaniałym ruchem, który w Polsce ma już swoją ponad 100 letnią historię. Bo między innymi ideą Dnia Myśli Braterskiej jest uświadomienie harcerzom w Polsce i skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie, w jakiś szczególny sposób, braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

Spróbowałem z tej okazji znaleźć i umieścić tu informację o znanych ludziach, o których wiadomo, że byli związani z ruchem skautowym na świecie i harcerskim w Polsce. I o ile jeśli chodzi o skauting na świecie był z tym mniejszy problem. To w przypadku polskich znanych osób już nie jest tak łatwo znaleźć informacje.

Jak się okazuje w szeregach skautów niegdyś działali np. prezydenci USA Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton, Gerald Ford, John F. Kennedy, Dwight D. Eisenhower, Franklin D. Roosevelt, tamtejsi sekretarze stanu Hillary Clinton, Madeleine Albright, czy sekretarz obrony Donald Rumsfeld. Mundurek chętnie nosiły także takie gwiazdy, jak David Lynch, Harrison Ford, Richard Gere, a także muzycy Mariah Carey, David Bowie, George Michael i sportowcy: Venus Williams, David Backham, Andy Murray, Mark Spitz, czy Michael Owen i… pewnie jeszcze  wielu, wielu innych.

Wiadomo, że harcerzami byli na pewno dwaj ostatni Prezydenci RP Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Znalazłem też informację, że harcerstwo jako wspaniałą przygodę wspominają też dziennikarze Ewa Drzyzga czy Szymon Majewski. Do przeszłości harcerskiej przyznają się także Antonii Macierewicz, Piotr Naimski i Andrzej Celiński. O swojej pierwszej miłości, poznanej na obozie harcerskim mówił też na łamach „Gali” Tomasz Karolak. Aktor tak wspomina też czas spędzony w harcerstwie: „Przez wiele lat byłem harcerzem i wcale się tego nie wstydzę. Byłem w 63. męskiej drużynie harcerskiej i to ona wykształciła mój pogląd na świat, nauczyła mnie historii, zaraziła pasją podróżowania. Dziś z harcerstwa wielu ludzi się śmieje, ale ja mam zupełnie inne doświadczenie”.

To dość mało, jak na prawie godzinne przeszukiwanie informacji w Internecie. Z cała pewnością znalazło by się ich dużo więcej, bo przecież w ruchu harcerskim w XXw. działało całe mnóstwo osób. Ale może to temat na oddzielny materiał…

Choć harcerstwo było i jest, przez wielu wyśmiewane za staroświeckość i nieprzystawanie do dzisiejszych realiów, to jednak specjaliści HR od rekrutacji w dużych firmach mówią jasno – Byłeś harcerzem wpisz to w C.V. Bo nie można zaprzeczyć, że ZHP, ZHR, „Zawisza” czy Royal Rangers, to w Polsce właściwie jedyne takie organizacje, które można uznać z prawdziwe kuźnie kadr. Jak się okazuje ludzie z przeszłością w harcerstwie to dzisiaj znaczna część osób, które zasiadają w największych gabinetach stołecznych biurowców. W życiorysach wielu najważniejszych polskich menadżerów jest odniesienie do przeszłości w harcerstwie i znajdują się one tuż obok informacji o ukończonych studiach MBA, czy prestiżowych stażach.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej życzymy zatem wszystkim byłym i obecnym harcerkom i harcerzom wytrwałości w zmienianiu świata na lepszy oraz radości z czasu spędzonego z drugim człowiekiem. Do zobaczenia na szlaku!

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

W 1988 roku Parlament Europejski wyznaczył 22 lutego, jako Europejski Dzień Ofiar (ang. European Victims Day). Jest on obchodzony głównie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W 1990 roku w Sztokholmie Europejskie Forum na Rzecz Ofiar, założone w 1989, ze statusem konsultanta przy Radzie Europy i ONZ, zadeklarowało również pomoc i wsparcie europejskim ofiarom przestępstw.

W przestrzeni międzynarodowej sytuację ofiar regulują zalecenia wypracowane przez międzynarodową społeczność kształtujące politykę postępowania z ofiarami przestępstw, a w szczególności: deklarację ONZ o podstawowych zasadach sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy z 29 listopada 1985 r., Europejską Konwencję o kompensacji dla ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy z 24 listopada 1983 r. oraz zalecenia Rady Europy Nr R(85)11 z 28 czerwca 1985 w sprawie pozycji ofiary w prawie i procesie karnym, zalecenia Rady Europy Nr R (87)21 z 17 września 1987 w sprawie zapobiegania wiktymizacji i pomocy dla ofiar przestępstw.

W naszym kraju od 1999r. funkcjonuje Polska Karta Praw Ofiary, która jest dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z instytucjami i organizacjami rządowymi i pozarządowymi, który ma wpłynąć na poprawę losu ofiar przestępstw. Dokument, to zestawienie obowiązujących praw przysługujących ofiarom przestępstw. Karta stanowić ma pomoc dla każdego pokrzywdzonego w sytuacjach, gdy jego prawa nie są respektowane, jak również przypominać policjantom, prokuratorom i sędziom, że dążąc do zebrania materiału dowodowego oraz ustalenia i osądzenia faktycznych sprawców przestępstw nie mogą zapominać o szczególnej sytuacji, w jakiej pozostaje ofiara.

Karta praw ofiary powołuje się na zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka i obywatela, będącą źródłem jego wolności i praw, które władze publiczne mają obowiązek szanować i chronić (art. 30 Konstytucji) oraz fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, w którym każdy ma obowiązek przestrzegania prawa (art. 2 i art. 83 Konstytucji).

W Polsce cyklicznie od 2000r. od 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, którego jednym z głównych organizatorów jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach tej akcji osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych lokalizacjach na terenie całej Polski. Lista ta jest publikowana i dostępna na stronach Ministerstwa.

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/