28 lutego – Kibice Cracovii śpią w miejscach publicznych?

0
KS Cracovia, pierwszy mistrz Polski w piłce nożnej - Źródło: wikipedia.om

Dziś ostatni dzień lutego. Dla wszystkich ciągle niedospanych, zmęczonych pracą, nauką i ogólnie życiem, dobra wiadomość, dziś 28 lutego obchodzimy Dzień Spania w Miejscach Publicznych. Nie martwicie się zatem jeśli oko wam się przymknie w drodze do domu tramwajem, autobusem czy pociągiem. Tym kierującym samochodami raczej nie polecam. Obchodzimy również Dzień Kibica Cracovii, najstarszego lub nie – ale o tym poniżej, klubu piłkarskiego w Polsce.

DIEŃ SPANIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Najpierw pomyślałem, że jest to święto nocowania w hotelach, hostelach, pensjonatach i innego typu miejscach służących do spędzania nocy poza miejscem zamieszkania. I już miałem pisać, że w obecnych okolicznościach będzie to utrudnione i że koronawirus i tak dalej i bla, bla, bla… Okazało się jednak, że to święto bardziej ekscentrycznych zachowań…

Nie wiadomo, kto jest autorem pomysłu tego święta, ale skoro je „ulokował” w takim terminie, to z cała pewnością nie mieszkał w naszej szerokości geograficznej. 28-go lutego w naszym rejonie świata, możemy liczyć co najwyżej na jakieś 10*C, a to znacznie ogranicza ilość miejsc publicznych, w których można przyciąć komara. Jak wyczytałem w różnych „źródłach”, ideą tego święta jest organizowanie, różnego rodzaju happeningów, polegających na zbiorowym zasypianiu w miejscach publicznych, niekoniecznie do tego celu przeznaczonych.

Do dzisiaj nic o tym święcie nie wiedziałem, ale podobno obchodzone jest od kilku lat w wielu miejscach na świecie, a sama celebracja publicznego spania polega głównie na zorganizowanych akcjach grupowego leżakowania i ucinania drzemki. Organizatorem takiej akcji, może zostać każdy. Wystarczy „wrzucić” wydarzenie w mediach społecznościowych, zebrać garstkę tych którzy wezmą udział, zabrać kocyk, poduszkę i udać się w ustalone miejsce w umówionym czasie.  Tak podobno odbywa się większość obchodów.

W świetle prawa spanie w miejscu publicznym nie jest wykroczeniem, więc przynajmniej o to nie trzeba się martwić. A zabawa może być przednia. Przetestowałem zresztą ten motyw w czasie organizacji jednego z flash mob’ów, który odbywał się właśnie w różnego rodzaju miejscach publicznych (na ulicach, w parkach, autobusach, urzędach, galeriach handlowych, etc.). Flash mob polegał na tym, że na umówiony sygnał, uczestnicy „zasypiali” tam gdzie stali lub siedzieli. Kiedy robi to jednocześnie kilkanaście osób w tym samym miejscu, robi to naprawdę duże wrażenie. Polecam. Zabawa jest przednia… I tylko w galeriach handlowych mieliśmy „problemy” z ochroną…

W gruncie rzeczy każdy dzień jest Dniem Spania w Miejscach Publicznych. Wystarczy rozejrzeć się po salach wykładowych, posiedzeniach zarządów czy też wybrać się na przejażdżkę komunikacją zbiorową. Trudno się zresztą dziwić, drzemka regeneracyjna, to samo zdrowie. No i oczywiście coś też ekscytującego może się nam przy okazji przyśnić…

DZIEŃ KIBICA CRACOVII

Nie wiem co na to kibice innych klubów, ale dziś obchodzimy dzień kibica jednego z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Dzień Kibica Cracovii, który przypada na 28 lutego, to rocznica manifestacji kibiców Cracovii, która miała miejsce na ul. Basztowej w 2001. Powszechnie uważa się, że wydarzenie to ocaliło istnienie Klubu i jest jednym z najważniejszych w historii Pasów. To właśnie ono rozpoczęło proces odrodzenia Klubu po trudnym okresie jego wieloletniej historii.

Cracovia (błędnie nazywana Cracovią Kraków) – polski klub sportowy, którego oficjalne powstanie datuje się na dzień 13 czerwica 1906 roku. Współzałożyciel Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919). Pięciokrotny Mistrz Polski w sezonach 1920/21, 1929/30, 1931/32, 1936/37 i 1947/4 oraz zdobywca Pucharu Polski 2020 i w tym samym roku Cracovia triumfowała również w Superpucharze Polski. Zgodnie z regulaminem polskiej Ekstraklasy Cracovia uprawniona jest do umieszczenia nad herbem srebrnej gwiazdki oznaczającej wywalczenie 5 razy tytułu mistrza Polski.

Od 1998 roku klub działa jako – Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna. We wrześniu 2005 w rankingu miesięcznika „Forbes” na najbardziej wartościowy finansowo polski klub MKS Cracovia SSA zajęła pierwsze miejsce – wartość klubu (w tym marki, loga, gruntów i zawodników) została wyceniona na 90 mln złotych. W sezonie 2020/21 Cracovia uczestniczy  wrozgrywkach Ekstraklasy.

Odwieczny konflikt

Chociaż Wisła Kraków promuje się jako najstarszy klub piłkarski w Polsce, opinia o tym, który z nich jest naprawdę najstarszy nie jest już tak jednoznaczna. Podana do wiadomości publicznej data założenia Cracovii przypada na 13 czerwca 1906 roku. Z kolei Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków (tzw. klub sportowy Biała Gwiazda) powstało w tym samym roku – również w Krakowie. Można zatem przyjąć, że zarówno założona 13 czerwca 1906 roku Cracovia i utworzona nieco później, ale w tym samym roku Wisła Kraków, zaliczają się do jednych z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce.
Przyczyna “konfliktu” między klubami, który dotyczy roku założenia tkwi w tym, że początki obu klubów były bardziej nieoficjalne – drużyny spotykały się regularnie na treningi piłkarskie, ale bez oficjalnej rejestracji. Skąd zatem wynikają rozbieżności w otrzymywanych informacjach dotyczących roku powstania krakowskich klubów? Niejako “dowodami” w sprawie są jedynie wycinki z archiwalnych gazet i kronik. Tam można znaleźć informacje na temat daty i czasu rozgrywek, ale nadal brak w nich oficjalnych informacji na temat dokładnej daty powstania obu klubów.

Czy jest o co toczyć spór?

Konflikt krakowski konfliktem, ale z uwagi na fakt, że obecne tereny Polski, niegdyś do Polski nie należały, to tak naprawdę ciężko stwierdzić, czy kluby założone podczas zaborów, w których grali Polacy, można uznać za polskie. Niemniej jednak najwcześniejsze początki zgrupowań piłkarskich na obecnym terenie Polski odnotowane są na początku 1900 roku, ale trudno wskazać dokładną datę. Tak właśnie jest z klubem FC Katowice, dawniej FC Kattowitz, który powstał w Katowicach na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej. Co ważne – został on założony faktycznie dużo wcześniej niż opisane wyżej kluby. Ponadto wskazuje się też, że Czarni Lwów (1903), Lechia i Pogoń Lwów oraz Resovia Rzeszów (1905), również powstały wcześniej niż kluby krakowskie.

Zresztą na oficjalnej stronie klubu Cracovia, w zakładce historia, czytamy najpierw: „Cracovia to najstarszy działający klub sportowy w Polsce. W Krakowie w piłkę nożną grywano już od lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia”, by w następnym akapicie przeczytać: „Do powstania zorganizowanych klubów w Krakowie przyczynił się przyjazd drużyn ze Lwowa.”

 

Najstarszy czy nie…? Nie ma chyba sensu rozstrzygać tego tutaj, skoro nawet sami zainteresowani „mylą się w zeznaniach”. Niewątpliwie Cracovia, to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów sportowych w Polsce. I skoro kibice tego klubu zadbali nawet o to by ich święto znalazło się w kalendarzu, to należy im tylko pogratulować i życzyć sukcesów…