5 marca – Doceńmy teściową, albo się za nią pomódlmy

0
Obraz Jeff Jacobs z Pixabay

Teściowe często bywają bohaterkami złośliwych dowcipów, ale 5 marca w Dzień Teściowej należy biec do niej z kwiatami, pamiętając jednocześnie by jej powiedzieć parę miłych słów z okazji Dnia Doceniania, bo bez wątpienia tego dnia obchodzimy święto jednej z najważniejszych osób w naszym życiu. Jeśli z jakiś powodów nie możemy jednak tego zrobić, to zawsze możemy się pomodlić za nią w Dniu Modlitwy, by na przykład, nie padła ofiarą Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości, bo może wtedy być jeszcze trudniej. A na pewno nie zaszkodzi prezent w postaci przeglądu stomatologicznego z okazji przypadającego również dzisiaj Światowego Dnia Dentysty.

Dzień Teściowej

Święto, obchodzone rokrocznie w Polsce 5 marca. Święto zostało ustanowione w latach 80tych XXw. Pierwszy raz Dzień Teściowej był obchodzony we Francji. Powstało jako wyraz szacunku i wdzięczności synowej lub zięcia wobec teściowej za jej obecność, zainteresowanie i pomoc w wychowaniu dzieci, utrzymaniu wspólnego gospodarstwa domowego, rozwiązywaniu problemów itp. Początkowo święto miało charakter medialny, ale obecnie coraz częściej jest traktowane w Europie jako ważne święto rodzinne (ang. Mother-in-law Day).

Nie wszyscy już pamiętają, że kiedyś polszczyzna rozróżniała współczesnych teściów na rodziców męża i rodziców żony. Ojca i matkę żony określano pierwotnie jako cieść, i cieścia, które to później wyewoluowały do współczesnych teść i teściowa. Jest to dość oczywista ewolucja. Natomiast z rodzicami męża już nie jest tak prosto, bo jeszcze nie tak dawno w naszym języku określało się ich jako świekier (świakier, świokier) i świekra (świekrew, swiekrucha). Gdyby te określenia utrzymały się do współczesności, to obchodzilibyśmy dzisiaj Dzień Świekry.

To właśnie przed teściowymi, późniejsi małżonkowie, zdają niezwykle trudny egzamin z życiowej odpowiedzialności i zaradności. Wykazując się roztropnością, rozwagą, troską, dobrymi manierami, gospodarnością i konkretnymi umiejętnościami zdobywają ich zaufanie. Powierzają im przecież przyszłość swojego dziecka. Zresztą bywają jeszcze takie przypadki, że ów egzamin odbywa się nie tylko metaforycznie, ale przybiera postać realną. Przyszli teściowie czasami prowokują konkretne sytuacje, w których „egzaminują” swoich przyszłych zięciów czy synowe. Filmografia, szczególnie w amerykańskim wydaniu, pełna jest produkcji – zwykle komediowych, w których to właśnie przyszli małżonkowie córek czy synów poddawani są właśnie takim egzaminom.

Nie zapominajmy, że teściowe to także ukochane babcie naszych dzieci, a nasze dzieci to ukochane wnuki teściowych. Dla nich często zmieniają rytm swojego życia i poświęcają się im całkowicie. Często wyręczają w opiece, kiedy nas wciąga wir pracy czy budowy gniazda, a także wtedy, kiedy zabiegani potrzebujemy odrobiny prywatności.

Niestety pochłonięci codziennymi obowiązkami często zapominamy, by podziękować teściowej za jej trud i zaangażowanie. Dzień Teściowej stwarza taką okazję, by nadrobić te zaległości. Do dzieła zatem zięciowie i synowe…

Światowy Dzień Dentysty

5 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dentysty. Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie jest jego źródło, to w niektórych krajach święto to obchodzi się tak samo hucznie jak Dzień Nauczyciela.

Celem Światowego Dnia Dentysty jest zwiększenie świadomości społeczeństw na temat pracy dentystów i znaczenia tego zawodu. Ważnym aspektem obchodów, jest próba ocieplenia wizerunku stomatologów. Niestety dla dużej części z nas, wizyty w gabinecie dentystycznym wciąż niezbyt przyjemnie się kojarzą, a są to skojarzenia nieuzasadnione. Często podszyte nieprzyjemnymi doświadczeniami z przeszłości czy opowieściami bliskich i znajomych o swoich „przygodach” w gabinetach dentystycznych.

Praca stomatologów jest równie ważna jak praca innych lekarzy specjalistów, a zaniedbanie zdrowia zębów poprzez unikanie kontroli stomatologicznej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych nie tylko związanych z zębami i dziąsłami, ale z całym organizmem. Właśnie na to należy zwracać głównie uwagę i zachęcać tych dużych i małych do tego, by dbali o swoje zdrowie nie tylko poprzez codzienną higienę jamy ustnej, ale także regularne odwiedzanie stomatologa.

Zastanawiam się tylko, czy najlepszym życzeniem, jakie można by było dzisiaj złożyć stomatologom, to by wszyscy ludzie posłuchali ich zaleceń i dbali o zęby, tak jak oni radzą…

Dzień Doceniania (Dzień Doceniania Pracownika)

Z okazji Dnia Doceniania zwracamy szczególną uwagę na problem niedoceniania i pokazujemy, że czasami dobre słowo wystarczy, aby świat zaczął się zmieniać na lepsze. Ideą święta jest promowanie  postawy pozytywnego wspierania innych.

 W 2019 roku przeprowadzono badanie, które pokazało, że poczucie bycia niedocenionym dotyczy aż 72% kobiet i 69% mężczyzn w Polsce. Wyniki te są zatrważające i powinny nas zdopingować do działania na rzecz poprawy tego stanu rzeczy. Przede wszystkim postawy – najpierw doceniajmy a później oceniajmy. Jeśli w ogóle musimy oceniać… Według starej zasady. Nawet jeżeli komuś musimy zwrócić uwagę, to zanim to zrobimy, najpierw wskażmy z czego jesteśmy zadowoleni, dumni, co ta osoba robi dobrze, czy w czym jest świetna, a dopiero później, najdelikatniej jak tylko potrafimy, zwróćmy uwagę co powinno zostać poprawione, zrobione inaczej czy jak powinna się zachować w danej sytuacji.

 Doceńmy zatem dzisiaj naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Powiedzmy dobre słowo naszym współpracownikom, pracownikom, kooperantom, dlaczego to właśnie z nimi współpracujemy i w czym są dobrzy. Dzisiaj doceniamy a nie oceniamy!

 Nie narzekajmy choć dzisiaj. Nie zwracajmy uwagi na to co wokół nas, jest nie takie jak byśmy chcieli lub jakie, naszym zdaniem powinno być. Nie krytykujmy, nie marudźmy, nie dyskredytujmy. Doceniajmy to co mamy, bo może nam nie być dane po wsze czasy…

 

Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości

Zaburzenia dysocjacyjne to współcześnie coraz częściej diagnozowane schorzenie. Jest to jedna z wielu chorób cywilizacyjnych. Na zaburzenia dysocjacyjne osobowości ludzie chorowali i dawniej, jednak warunki współczesnego świata, powodują zwiększającą się stale ilość zachorowań. Na szczęście zaburzenia te są w 100% uleczalne.

Co ciekawe, dysocjacja występuje również u przeciętnego zdrowego człowieka. Dotyczy sytuacji, kiedy prowadząc samochód czy czytając książkę, zaczynamy myśleć o czymś innym i tracimy kontakt z rzeczywistością, nie pamiętając przy tym, ostatnich kilometrów drogi lub wersów czytanej książki. Brzmi znajomo…? Takie stany są normą, jednak częste ich występowanie utrudniające funkcjonowanie w życiu codziennym, powinno nas zaniepokoić i wymagają konsultacji medycznej.

Wśród przyczyn powstawania zaburzeń dysocjacyjnych osobowości wyróżnia się przede wszystkim doświadczenia takie jak molestowanie seksualne, gwałt, agresja ze strony osób bliskich (również przemoc psychiczna), nękanie, katastrofa naturalna czy też wojna i różnego rodzaju wypadki lub utrata bliskiej osoby. Istnieją również tzw. organiczne zaburzenia dysocjacyjne spowodowane chorobą somatyczną np. wylewem krwi do mózgu.

Zaburzenia dysocjacyjne osobowości dwa razy częściej dotyczą kobiet. Wśród chorób współwystępujących wyróżnia się między innymi depresję, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne czy lękowe.

Światowy Dzień Modlitwy

Światowy Dzień Modlitwy, w skrócie ŚDM obchodzony jest od 1968 roku na całym świecie w pierwszy piątek marca, który w tym roku przypada na dzień piątego marca.

Światowy Dzień Modlitwy, wcześniej nazywany był Światowym Dniem Modlitwy Kobiet, został zainicjowany  przez ruch ekumeniczny o tej samej nazwie, który powstał z inicjatywy kobiet w USA i Kanadzie pod koniec XIX wieku, a obecnie rozwija się w ponad 170 krajach na całym świecie.

W ruchu tym uczestniczą chrześcijanki większości kościołów ewangelickich, katolickich, prawosławnych, starokatolickich i innych. Celem tego dnia jak i całego ruchu jest ekumenia oraz wspólna modlitwa i działanie na rzecz pojednania chrześcijan oraz niesienie pomocy duchowej i materialnej ludziom potrzebującym. Sam ruch wspiera przede wszystkim inicjatywy zmierzające do poprawy ekonomicznej i społecznej sytuacji kobiet na całym świecie. Działalność tego ruchu uzewnętrznia się szczególnie przez obchodzenie Światowego Dnia Modlitwy w pierwszy piątek marca, w którym organizowane są na całym świecie ekumeniczne nabożeństwa prowadzone przez kobiety.