6 marca – Czysty stół a przy nim sprawiedliwi, olimpijczycy i logopedzi

0
Reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver - źródło wikipedia.org

Nieprawidłowości w rozwoju mowy u dzieci często są przyczyną zaburzeń emocjonalnych, frustracji, a nawet agresji. Dzisiaj celebrujemy Europejski Dzień Logopedy, czyli ludzi uprawiających profesję, dzięki której nasze dzieci mogą uniknąć tych konsekwencji. Obchodzimy dzisiaj również Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, Światowy Dzień Olimpijczyka oraz Dzień Czystego Stołu. Wesołych świąt zatem!

Europejski Dzień Logopedy

Europejski Dzień logopedy ustanowiono w 2004 roku i obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto to ustanowiono nie tylko dlatego, żeby zwiększyć świadomość społeczną o zawodzie logopedy, ale przede wszystkim, aby zwrócić uwagę na pacjentów z zaburzeniami komunikacji zarówno tych najmłodszych, jak również dorosłych.

Nieprawidłowości w rozwoju mowy u dzieci często są przyczyną zaburzeń emocjonalnych, frustracji, a nawet agresji, co z kolei może prowadzić do nieakceptacji społecznej. Dlatego też rodzice w każdej sprawie budzącej niepokój, a związanej z rozwojem mowy lub jej rozumieniem powinni skonsultować się z logopedą.

Logopeda to nie tylko terapeuta od wad wymowy. Pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Logopeda musi mieć gruntowną wiedzę z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Logopeda diagnozuje, a następnie leczy wady mowy. Analizuje mowę rozumianą jako przekazywanie i odbiór informacji, czyli porozumiewanie się. Zaburzenia mowy powstają na różnym tle, dlatego terapeuta – by je zdiagnozować, a potem leczyć – musi mieć rzetelną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii, pedagogiki.

Warto dodać, że poza leczeniem wad wymowy logopeda pracuje również z dziećmi dwujęzycznymi, zespołem Aspergera i autyzmem. Pomocy u logopedy szukają także rodzice dzieci jąkających się i niedosłyszących. Co więcej, logopedę odwiedzają dyslektycy.

Logopeda pracuje w poradniach specjalistycznych, ale również w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, a nawet na szpitalnych oddziałach, m. in. laryngologicznych i neurologicznych.

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, to święto obchodzone 6 marca, ustanowione 10 maja 2012 przez Parlament Europejski, mające na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w.

W ramach obchodów Dnia, w Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych organizowane są wystawy upamiętniające polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako grupę unikatową na tle narodów europejskich ze względu zarówno na to, że stanowili zbiorowość najliczniejszą, jak i na to że Polakom za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Parlament Europejski podjął tę inicjatywę, by pojęcie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, odnoszące się do ludzi pomagającym Żydom w okresie Holokaustu, rozszerzyć na cały świat i na inne tego typu zjawiska, szczególnie o charakterze ludobójczym.

Za „Sprawiedliwych” twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku. Ma on cel głównie edukacyjny, promujący postawy sprzeciwu wobec reżimów i pomocy osobom szykanowanym.

Światowy Dzień Olimpijczyka

Raz na cztery lata wszystkie oczy skierowane są na nich. Dyscyplina nie jest ważna, liczy się tylko sport. Olimpijczycy, bo o nich mowa, nie raz doprowadzili nas do łez. Właśnie dziś 6 marca obchodzimy Światowy Dzień Olimpijczyka.

Jest to ważne święto dla środowiska sportowego. Uczestnictwo w olimpijskiej rywalizacji stanowi szczególny honor i nobilitację dla każdego zawodnika, a sukcesy odniesione na arenach Igrzysk należą do najbardziej cennych i prestiżowych.

W letnich igrzyskach olimpijskich reprezentowało Polskę 2097 sportowców: 1630 mężczyzn, 467 kobiet, a na zimowych igrzyskach olimpijskich 473 zawodników: 379 mężczyzn, 94 kobiety. Polscy olimpijczycy zdobyli łącznie 275 medali w tym 67 złotych, 86 srebrnych i 125 brązowych. Pierwszy złoty medal olimpijski zdobyła dla Polski w 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka, triumfując w rzucie dyskiem. Tylko trzy razy Polacy wracali bez złotego medalu z igrzysk: z Paryża (1924), Berlina (1936) i Londynu (1948).

Wśród polskich olimpijczyków największą sławę zyskali złoci medaliści, m.in.: wspomniana wyżej Halina Konopacka, zdobywczyni pierwszego złotego medalu dla Polski, Janusz Kusociński, który 1932 przełamał wieloletnią hegemonię długodystansowców Finlandii, sprinterka Stanisława Walasiewicz, specjalistka od skoku w dal Elżbieta Duńska-Krzesińska, trójskoczek Józef Szmidt, sprinterka Irena Szewińska, bokserzy Zygmunt Chychła, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, ciężarowiec Waldemar Baszanowski, strzelec Józef Zapędzki, szermierze Janusz Pawłowski i Witold Woyda, miotacz kulą Władysław Komar, pięcioboista Janusz Peciak, skoczek wzwyż Jacek Wszoła, tyczkarze Tadeusz Ślusarski i Władysław Kozakiewicz, zapaśnicy Kazimierz Lipień i Andrzej Wroński, dżudoka Waldemar Legień, chodziarz Robert Korzeniowski, Renata Mauer w strzelectwie sportowym, Otylia Jędrzejczak w pływaniu, a także męskie drużyny siatkówki i piłki nożnej. Na zimowych igrzyskach olimpijskich medale zdobyli m.in. skoczek narciarski Wojciech Fortuna (1972) – złoty, Adam Małysz (2002, 2010) – srebrne i brązowe oraz Justyna Kowalczyk (2010) – złoty, srebrny i brązowy.

Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała i plany olimpijskie. W 2020r. miały odbyć się w Tokio XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie, ale zostały przełożone na bieżący rok. Do znamienitego grona olimpijczyków miały dołączyć kolejne rzesze sportowców z całego świata. Czy dołączą w tym roku…?

30 marca 2020 Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że igrzyska odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021. Ale czy na pewno tak się stanie…? Myślę, że życzenie by tak się stało, może  być dla wszystkich olimpijczyków, najlepszym życzeniem z okazji ich święta

Dzień Czystego Stołu

Stół to tylko z pozoru zwykły mebel. To obiekt znaczący, łączący wiele funkcji, cech i znaczeń, miejsce niezliczonej ilości sytuacji. Ma własną tożsamość, tradycję, historię i legendę. Łączy pokolenia, niezależnie od epoki, pozwala na wspólne spożywanie posiłku. 6 marca obchodzimy Dzień Czystego Stołu.

 Stół powinien znajdować się w centralnym miejscu domu lub mieszkania, gdzie koncentruje się życie domowników w czasie wolnym. Nie należy redukować go do ukrytego w kącie blatu. Dobrze jest również dbać o to, by przestrzegać podstawowych zasad wspólnego biesiadowania, czyli na przykład odchodzić od stołu w momencie zakończenia posiłku przez wszystkich domowników. Oczywiście, przy stole nie powinny nam towarzyszyć telefony, tablety i gazety.

Kto jeszcze nie doprowadził do porządku swojego stołu czy biurka, ma niebywałą okazję z okazji dzisiejszego święta. Zachęcam przy tym oczywiście do celebrowania wszystkich posiłków przy schludnym stole, tak aby każdy dzień był dla Was Dniem Czystego Stołu, bo „znaczenie stołu w życiu rodziny jest niezwykle istotne, choć niestety bardzo często bagatelizowane, co z kolei doprowadza do negatywnych zjawisk. Brak wspólnego spożywania posiłków może prowadzić to rozluźnienia rodzinnych relacji. Tym bardziej, że dla wielu to właśnie posiłek stanowi jedną z okazji do wspólnej chwili relaksu, na rozmowę, omówienia spraw rodzinnych” – wyjaśnia psycholog Anna Rodzicka.