8 marca – Rudowłosa piękność

0
fot. Jerzy Górecki / Pixabay
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Dzień Rudych Osób to dzień, w którym warto sobie przypomnieć, jak wyjątkowe są rudowłose dziewczyny! Ten dość rzadki typ urody przyciąga wzrok i wyróżnia się wśród innych. By docenić wyjątkowość rudych osób, ustanowiono Dzień Rudych Osób. Co ciekawe, jego data pokrywa się z Dniem Kobiet i przypada 8 marca. Przypadek? – Nie sądzę…

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet (Dzień Kobiet)

W naszym kraju Dzień Kobiet jest obchodzony w sposób szczególny i choć kojarzy się niektórym z PRLem, połamanymi goździkami niesionymi przez rozchwianych panów i parą pończoch wręczaną w zakładach pracy, to jednak historię ma dużo dłuższą i przetrwało próbę czasu. Korzenie jednak ma socjalistyczne choć nie z rodowodem radzieckim. Święto Kobiet, obchodzone jest rokrocznie 8 marca od 1910 roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Z kolei w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W trakcie trwania I Wojny Światowej, w czwartek 8 marca 1917 kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu sześćdziesięciu lat ONZ brała udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów i celów promujących podwyższanie statusu kobiet. Osiągnięcia w dziedzinie praw kobiet stanowią już historyczne dziedzictwo świata.

Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca). Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata, jednak oficjalnym świętem jest w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70tych do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze. Wśród kwiatów jednak ciągle dominują tulipany i goździki, choć sporo pań tego dnia można też zauważyć z różami w rękach.

Dzień Rudych Osób

8 marca to nie tylko Dzień Kobiet, ale i Dzień Rudzielców. Rude włosy występują u 1-2 proc. populacji na świecie. Najczęściej w Udmurcji (autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej) oraz Szkocji i Irlandii, gdzie 46 proc. tamtejszej populacji posiada gen odpowiedzialny za rudą barwę. W Polsce rudowłosych jest trochę mniej, dlatego często przykuwają naszą uwagę, wpadają w oko.

 Oprócz genu rudych włosów, jasnej karnacji i często piegów, rudzi zostali również „wyposażeni” w nieco inny stopień odczuwania bólu. Tzn. że gdy brunetów i blondynów coś boli, rudzi odczuwają to zdecydowanie mocniej. Intensywne kolorem, równocześnie mocne i grube włosy. Ze względu na bardzo wysoką ilość pigmentu we włosach, niezwykle trudno jest je przefarbować na inny kolor. Ciekawą jest również ich ilość – gdy brunetka i blondynka ma średnio około 150 tysięcy włosów, rude kobiety mają ich zaledwie 90 tysięcy.

Jeśli uwielbiasz niebieskookie kobiety, rudowłose dziewczyny nie są dla ciebie. Okazuje się, że niebieskie oczy i rude włosy to najrzadsze połączenie na ziemi. Wśród rudych kobiet znajdziesz głównie panie o brązowych lub piwnych oczach. Popularne są również szare i zielone.  Oprócz tego, że rude kobiety są obdarzone genem pięknego koloru włosów, bardzo często zdarza się, że ze względu na swój genotyp są one również leworęczne.

Jeśli lubisz wylegiwać się na słońcu i jeździć w ciepłe kraje, decydując się na związek z rudowłosą dziewczyną, niestety będziesz musiał nieco ograniczyć takie podróże. Rude włosy i jasna karnacja są podatne na poparzenia, a długie opalanie na plaży może być dla nich bardzo groźne – zagrożenie nowotworem.

Ogniste włosy cieszyły się wielkim szacunkiem już w starożytnym Rzymie. – Ten kolor kojarzy się z drapieżnością, ale trzeba pamiętać, że seksapil nie jest związany tylko z kolorem włosów, ale z całą aparycją. Na przestrzeni wieków różnie odnoszono się do rudych, od szydzenia z nich do szacunku i podziwiania. Dawno temu, w Egipcie z rudzielców składano ofiary bogu Ozyrysowi, natomiast Grecy uważali, że po śmierci takie osoby zostają wampirami.

Najsłynniejsi rudzielce to między innymi: Nicole Kidman, Julia Roberts, Amy Adams, Kirsten Dunst, Damian Lewis, Karen Gillan, Jessica Chastain, Michael Fassbender, Bryce Dallas Howard, Książę Harry, Emma Stone, Domhnall Gleeson, Gillian Anderson, Julianne Moore, Susan Sarandon, Rupert Grint

Obecnie sporo pań farbuje włosy na kolor rudy, na wszystkie odcienie, od jasnego do ciemnego, od delikatnego do bardzo mocnego. Może dlatego, że rude włosy są seksi…?

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA