16 marca – Pandy nie potrzebują już opieki socjalnej

0
fot. freeimages.com / Thad Zajdowicz
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Panda Wielka, jeszcze do niedawna skrajnie zagrożona wyginięciem – stała się przykładem wielkiego sukcesu ekologów – jej populacja powoli, lecz systematycznie, rośnie. W Chinach przez pewien czas za zabicie pandy i handel jej futrem lub mięsem obowiązywała nawet kara śmierci. Dzisiaj obchodzimy Dzień Pandy Wielkiej. We wtorek 16 marca swoje święto mają też pracownicy opieki społecznej – osoby działające na rzecz ludzi wykluczonych oraz potrzebujących pomocy drugiego człowieka obchodzą na całym świecie Światowy Dzień Pracy Socjalnej.

Dzień Pandy Wielkiej
Uwielbiacie pandy? 16 marca to ich dzień. Dobrą wiadomością jest fakt, że oficjalnie już nie są zagrożone wyginięciem. Kiedy pada hasło: „gatunek zagrożony wyginięciem”, panda wielka przychodzi na myśl jako pierwsza. Gdy w 1961 r. powstawała organizacja ekologiczna WWF, właśnie panda stała się jej symbolem i jest nim do dziś.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Panda, nazywana inaczej niedźwiedziem bambusowym, zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości do 4100 m.n.p.m. Co ciekawe, przez długi czas uważano, że panda należy do rodziny szopowatych, jednak później uznano, że wywodzi się z grupy niedźwiedziowatych. Pandy to jedne z najbardziej lubianych zwierząt. Ich obecność w ogrodach zoologicznych gwarantuje zawsze ogromną liczbę odwiedzających. Znane są z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania. Spędzają ponad pół dnia na jedzeniu, żywią się głownie bambusem, którego pochłaniają aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać długość 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Na wolności żyją od 15 do 20 lat. W ubiegłym roku w wieku 37 lat umarła Basi – najstarsza z pand żyjących pod opieką człowieka.

Od połowy XX w. panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970r. na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie.

Dzisiaj głównym problemem pand nie jest już kłusownictwo, a fakt, że żyją w małych populacjach, w kilku odizolowanych masywach górskich. Kiedyś żyły na rozległym terenie i mogły się ze sobą swobodnie kontaktować, w tym rozmnażać. Dziś, jeśli kopulują, to w grupie „znajomych” pand, co niesie ryzyko niekorzystnych mutacji genetycznych.

Na koniec kilka ciekawostek na temat tych sympatycznych misiów.
• Panda stała się maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku? Jest ona ponadto uznana za symbol – narodowe zwierzę Chin.
• Pandy żyją w samotności, nieśpiesznie wędrując w poszukiwaniu pożywienia. W pary łączą się jedynie w okresie rozrodczym.
• Biało-czarne umaszczenie pandy pomaga jej w kamuflażu, a gęste futro doskonale chroni przed zimnem.
• Istnieją dwa rodzaje pand. Panda mała i wielka – obie są równie słodkie!
• Stała się również bohaterem bajek dla dzieci między innymi wystąpiła w produkcji DreamWorks w animowanym filmie „Kung Fu Panda”.

Światowy Dzień Pracy Socjalnej
Światowy Dzień Pracy Socjalnej (World Social Work Day), to branżowe święto ustanowione i organizowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych (IFSW), do której należy również Polska Federacja Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Obchodzone jest na całym świecie w trzeci wtorek marca. W tym roku ten wtorek przypada właśnie 16 marca.
Celem dnia jest docenienie wszystkich pracowników socjalnych i służb związanych z pracą socjalną, jak również promowanie wartości, na których opiera się ich praca. W dniu tym profesjonaliści pracy socjalnej spotykają się w celu wymiany doświadczeń i przekazania swojego przesłania lokalnym społecznościom i rządom, aby podnieść świadomość na temat pracy socjalnej i potrzebę rozwoju działań na tym polu. Co roku obchody związane są z innym hasłem nawiązującym do przyjętej Globalnej Agendy Pracy Socjalnej i Rozwoju Społecznego. Obchodom towarzyszy specjalnie przygotowany plakat przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, od 2017 również na język polski.

Światowy Dzień Pracy Socjalnej przypomina społeczeństwu jak ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania jest praca na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Służy on również podkreśleniu znaczenia pracy socjalnej, która buduje społeczności opierające swoje wartości na poszanowaniu i wzmacnianiu ludzkiej godności.

Najważniejszymi zadaniami pracowników socjalnych jest tworzenie odpowiednich warunków życia osobom, które zostały tego pozbawione oraz zapobieganie wszelkim patologiom w społeczeństwie. Pomagają oni w organizowaniu pomocy materialnej (żywność, ubrania, wyprawki szkolne dla dzieci, leki, pomoc finansowa), w znalezieniu pracy czy lokalu mieszkalnego oraz oferują pomoc psychologiczną. W przypadku zagrożonego zdrowia lub życia dziecka podejmują decyzję o odebraniu go rodzinie. Pracownik socjalny każdego dnia jest narażony na przemoc fizyczną i zarażenie różnymi chorobami. Dlatego jest to zajęcie dla osób odpornych, zdecydowanych, energicznych, które potrafią dostosować swoje zachowanie do środowiska z jakim w danej chwili pracują. Jest to zawód dla osób lubiących pracę z ludźmi, chcących pomagać innym, chociaż równocześnie zajęcie to wymaga dużego samozaparcia, zdecydowania i umiejętności chłodnej oceny sytuacji.

Ciągle jednak zawód ten nie jest doceniany ani w środowisku ani finansowo. Pracownikom socjalnym zarzuca się też często wiele rzeczy które od niego absolutnie nie zależą. Pracownik socjalny oprócz pasji z jaką wykonuje swój zawód musi również przestrzegać i stosować się do wielu ustaw.

Z okazji ich święta, wszystkim pracownikom socjalnym życzymy przede wszystkim, by ich praca doczekała się docenienia zarówno społecznego jak i finansowego oraz by prawo, na którym opiera się ich praca wspierało ich w działalności. Wszystkiego najlepszego!

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego