21 marca – Dzień Wagarowicza online w niedzielę

0
Mały wagarowicz - Antonin Ebert - źródło: wikipedia.org
Reklama

Dzisiaj, pierwszego dnia wiosny, obrodziło świętami, bo obchodzimy ich aż dziesięć. Dzisiaj celebrujemy: Światowy Dzień Lalkarstwa, Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Lasów oraz Dzień Wierzby, Światowy Dzień Zespołu Downa, Światowy Dzień Poezji, Dzień Geodety, Międzynarodowy Dzień Inwalidów, Międzynarodowy Dzień Nowruz i tytułowy Dzień Wagarowicza.

Światowy Dzień Lalkarstwa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa, święto ustanowione w 2003 r. przez Międzynarodową Unię Lalkarską UNIMA, największą organizację skupiająca lalkarzy. Światowy Dzień Lalkarstwa to święto obchodzone corocznie. Pomysł wyszedł od lalkarskiego artysty Javada Zolfaghari z Iranu w 2000 roku, który podczas XVIII kongresu Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) w Magdeburgu przedstawił propozycję. Dwa lata później, na spotkaniu Międzynarodowej Rady UNIMA w czerwcu 2002 roku w Atlancie, ustalono datę obchodów. Pierwsze uroczystości odbyły się w 2003 roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Teatr lalek to rodzaj teatru, w którym zamiast aktorów na scenie widzimy w spektaklach lalki, które animują mniej lub bardziej widoczni dla widza aktorzy. Dlatego w tym wypadku, głównym środkiem wyrazu nie jest aktor a właśnie lalka teatralna. Aktor w tym wypadku, ukryty jest najczęściej za parawanem, rzadziej w zapadni a czasem występuje razem z lalką na scenie. Lalki mogą też być poruszane przez mechanizm (mechaniczny teatr lalek). Podstawowe typy lalek teatralnych to pacynka, kukiełka, jawajka, marionetka, lalka cieniowa, maska.

Teatr lalek wywodzi się z obrzędów kultowych, najwcześniejsze jego ślady znajdujemy w starożytnym Egipcie, później w Azji, Europie i na kontynencie amerykańskim. Teatr lalek rozwijał się równolegle z teatrem żywego aktora i przechodził te same fazy rozwoju. W starożytnej Europie uprawiany w Grecji i Rzymie, w średniowieczu przedstawiał repertuar religijny (m.in. misteria na Wielkanoc i Boże Narodzenie) oraz świecki.

Duże zainteresowanie okazali teatralnej lalce moderniści, futuryści, pisząc dla teatru lalek dramaty (np. M. Maeterlinck, F. Wedekind, A. Schnitzler), szukając w nim idealnego aktora (m.in. E.G. Craig, W. Briusow, A. Bieły, W. Meyerhold). Na początku XX w. wykorzystaniem lalki w teatrze zainteresowali się plastycy i architekci, jak E. Autant, który wraz z żoną, aktorką L. Larą, założył teatr Art et Action (1914). W 1929 na zjeździe w Pradze powstała Międzynarodowa Unia Lalkarska (UNIMA).

W XX i XXIw. coraz częściej w teatrze lalek spotyka się obok lalki – aktora lub maskę, animatorzy często odkrywają swój warsztat wychodząc zza parawanu, rozwija się tzw. teatr przedmiotu, w którym przedmioty otrzymują funkcję postaci scenicznych.

Z okazji ich święta, składamy najlepsze życzenia wszystkim aktorom – lalkarzom, twórcom teatru lalek, pedagogom, a także oczywiście – miłośnikom sztuki lalkarskiej. Przede wszystkim, by mogli jak najszybciej wrócić na scenę i poczuć energię płynącą z wypełnionej po brzegi widowni.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową (ang. International Day for the Elimination of Racial Discrimination) – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku.

Święto obchodzone jest w dniu w którym wydarzyła się masakra w Sharperville w 1960 (Południowa Afryka) – w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób, które brały w niej udział. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar na tle rasistowskim oraz wzmożenie działalności społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.

W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem we współpracy z siecią UNITED for Intercultural Action koordynuje Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. W 2002 roku Stowarzyszenie zainicjowało akcję zbierania podpisów pod apelem do Polskiego Związku Piłki Nożnej postulującym walkę z przejawami rasizmu na stadionach. W 2004 roku, w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, opublikowało wezwanie do władz o podjęcie działań przeciwko zorganizowanej aktywności grup rasistowskich. W związku z obchodami 21 marca „Nigdy Więcej” prowadzi także szkolenia edukacyjne dla nauczycieli i policjantów, akcje zamalowywania rasistowskich napisów na murach i organizuje warsztaty na temat rasizmu. 21 marca 2018 stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z Allegro, w ramach której monitoruje i zgłasza do usunięcia administratorom serwisu oferty promujące faszyzm, rasizm i ksenofobię.

Międzynarodowy Dzień Lasów oraz Dzień Wierzby

Międzynarodowy Dzień Lasów (ang. International Day of Forests), to święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku.

Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – sadzenie drzew, sprzątanie lasów.

Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziem, ale ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów. Dla zobrazowania zjawiska – to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy oczyszczają powietrze i przyczyniają się do zmniejszenia zmian klimatu, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza oraz chronią przed powodziami. Dla wielu milionów ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

21 marca obchodzimy również Dzień Wierzy. Wierzba przez lata była charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu. Niestety, wskutek działalności człowieka, ich liczba maleje, a wraz z ich zanikiem poważnie ograniczona zostaje różnorodność polskiej fauny. W celu zachowania tak charakterystycznego dla Polski wierzbowego krajobrazu w 1996 roku rozpoczęto Akcję Sadzenia Wierzby, która do dziś organizowana jest właśnie 21 marca.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down’s Syndrome Association (DSA). Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji, to święto obchodzone corocznie, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

Dzień Geodety

Dzisiejsze święto został ustanowione przez Europejską Organizację Geodetów (CLGE) w 500-setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kartografów Gerarda Merkatora – tj. dnia 5 marca 2012 roku jako „Dzień Europejskiego Geodety i Geoinformacji”I to była pierwotna data tego święta. Od 2018 r. Dzień Geodety jest obchodzony globalnie w dniu 21 marca.

Wszystkim geodetom wykonującym ten trudny i wymagający wszechstronnej wiedzy zawód życzymy sukcesów w pracy i w życiu osobistym. Podejmowania trafnych decyzji w trudnych sytuacjach. Nade wszystko życzymy zdrowia i pogody ducha, które sprawiają, że codzienność jest łatwiejsza. Życzymy satysfakcji, szacunku i uznania na polu zawodowym.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Międzynarodowy Dzień Inwalidów, to ruchome święto i obchodzone jest corocznie w 3. niedzielę marca ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy. Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą.

W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Według Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań z 2011 r. liczba osób niepełnosprawnych w Polsce ogółem wynosiła na koniec marca 2011 r. około 4,7 mln osób. Prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności posiadało przeszło 3,1 mln osób. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) liczba pracujących osób niepełnosprawnych w  ekonomicznym  wieku produkcyjnym (18-59/64) wynosiła 421 tys., co przełożyło się na  wskaźnik zatrudnienia 23,7%.

Międzynarodowy Dzień Nowruz

Nouruz czyli w języku perskim – „nowy dzień”. – tradycyjne irańskie święto nowego roku, obchodzone w dniu równonocy wiosennej. 10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca. W 2009 roku Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Pierwotnie związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis. Nazwa święta pochodzi z języka staroperskiego od słów nava (nowy) i rəzaŋh (dzień), i zachowuje swoje znaczenie również we współczesnym języku perskim نو روز nouruz.

Dzień Wagarowicza

Nie będę się rozpisywał na temat tego święta. Jest ono powszechnie znale i lubiane. Zastanawiam się tylko jak poradzą sobie uczniowie z wagarami w tym roku, w dobie nauki zdalnej i wszechobecnej „permanentnej inwigilacji” w postaci e-dzienników a w dodatku w niedzielę 😉 albo raczej LOL! Drodzy uczniowie – kreatywności życzę i powodzenia!

Reklama