26. marca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Niedźwiedzia Grizzly

0
Jorc Navarro / freeimages.com

Kartka z kalendarza – 26. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:21, a zajdzie o 18:01. Imieniny obchodzą m.in.: Larysa, Teodor, Bazyli, Olga, Emanuela, Feliks, Teodozjusz i Tworzymir. Dziś obchodzimy m.in. dzień Janosika – oficjalnie zwany dniem dobrego łotra. Oprócz tego powody do świętowania mają także smakosze szpinaku, bo właśnie dziś obchodzony jest jego międzynarodowy dzień. Dodatkowo, w kalendarzu świąt nietypowych zapisano na dziś Dzień Niedźwiedzia Grizzly.

Dzień Dobrego Łotra
To święto, które ma dwa oblicza. Jedno z nich to wymiar religijno-biblijny. Dobry Łotr według apokryficznych pism to św. Dyzma. Był on jednym z dwóch łotrów, którzy wisieli na krzyżach obok krzyża Jezusa. 26. marca to także Dzień Modlitw za Więźniów. Dodajmy, że postać św. Dyzmy udowadnia, że nawet w ostatnim momencie życia można się zmienić i wrócić do Boga i oddać się jego miłosierdziu.
Drugi wymiar tego święta, traktowany jest dosłownie i mówi się, że Dzień Dobrego Łotra to także tzw. dzień Janosika. Tę postać znają chyba wszyscy Polacy (i Słowacy też…). Tego dnia niektórzy upamiętniają „działalność” Janosika, która wzbudza sporo dylematów natury etycznej. Z jednej strony był to złodziej i rabuś, z drugiej zaś bohater, który oddawał skradzione dobra potrzebującym.
Niestety przyznać trzeba, że Dzień Dobrego Łotra to przede wszystkim święto o charakterze biblijnym (o którym mowa powyżej), natomiast drugi wymiar – to święto zwyczajowe, błędnie przyjęte przez niektórych ludzi…

Międzynarodowy Dzień Szpinaku
Z tego święta z pewnością ucieszyłby się siłacz Popeye, którego głównym składnikiem diety był właśnie szpinak. Jeśli i wy lubicie to warzywo – koniecznie zjedzcie je właśnie dzisiaj! Głównym celem Międzynarodowego Dnia Szpinaku jest jego popularyzacja u ludzi i promowanie jego wspaniałych właściwości i dobroczynnego wpływu na organizm. Zielone liście szpinaku, które u niektórych powodują dość osobliwe reakcje i niechęć, są niezwykle bogate w witaminy – w tym m.in. C, A, E, B6. Posiadają także w swoim składzie przeciwutleniacze i luteinę. Jeśli zatem chcesz być zdrowy, uchronić się przed miażdżycą, zabezpieczyć przed nowotoworami, czy chronić swój układ nerwowy – szpinak powinien na dobre zagościć w Twoim jadłospisie!

Dzień Niedźwiedzia Grizzly
Słodkie niedźwiadki, które chciałoby się przytulić? Nic bardziej mylnego! Niedźwiedzie Grizzly są niezwykle groźnie – zwłaszcza kiedy ktoś spróbuje je wybudzić z zimowego snu – czego nie polecamy. Dzień niedźwiedzia Grizzly to święto ustanowione po to, by przyjrzeć się temu gatunkowi, jego ochronie i obserwacji. Niedźwiedzie te zamieszkują tereny Ameryki Północnej, więc jeśli będziecie tam na wycieczce i spotkacie przedstawicieli tego gatunku, to… życzymy powodzenia.